Tunn handel pressar guldpriset: ”Saknas köpare”

Guldpriset studsade tillfälligt upp över 5 000 dollar på måndagen.
Men under tisdagsmorgonen har priset fallit nästan 2 procent.
– Det saknas helt enkelt köpare i marknaden, säger en marknadsanalytiker till Reuters.

Guldpriset sjunker på tisdagen. Foto: TT Nyhetsbyrån
Testa EFN Finansmagasinet för 29 kr per månad i tre månader – veckomagasin med unika analyser, intervjuer och reportage.

Börserna i Kina, Singapore, Hongkong, Taiwan och Sydkorea höll stängt på tisdagen med anledning av firandet av det kinesiska nyåret. Handeln i regionen var därför väldigt tunn.

Spotpriset på guld sjönk som mest 1,9 procent till 4 898 dollar per uns under den tidiga handeln i Asien, skriver Reuters. Vid 09.05-tiden på morgonen, svensk tid, handlas guldet kring 4 923 dollar per uns.

Silverpriset har samtidigt sjunkit 1,9 procent till 75 dollar per uns.

– Den tunna likviditeten under de senaste 24 timmarna, med helgdagar särskilt i Kina och övriga Asien men även i USA, innebar att det helt enkelt saknades köpare i marknaden”, sade Kyle Rodda, senior marknadsanalytiker på Capital.com till Reuters.

Dollarindexet, som mäter den amerikanska valutan mot en korg av andra valutor, steg samtidigt 0,2 procent.

Hämta EFN:s app för iOS och Android - gratis: nyheter, analyser, börs, video, podd
Nästa Artikel
;