Ture Wester: Så får du bäst exponering mot självkörande bilar

Tekniken blir bättre och fler länder öppnar för självkörande bilar. Tekniken väntas förändra fordonsindustrin i grunden. EFN Finansmagasinet har gått igenom hur man som investerare kan få exponering mot trenden.
Interiör av en självkörande bil med instrumentpanel och central skärm som visar fordonsinformation och navigationsfunktioner.
Inne i förarhytten på Teslas självkörande bil ”Cybercab”. Foto: Pressbild

De har varit ”bara något år bort” i många år, men nu mullrar det högre än på länge nedifrån kontinenten. Nederländerna, Litauen, Estland, Belgien och Danmark har godkänt Teslas självkörande funktion under våren. Tvärs över Atlanten har Alphabets dotterbolag Waymo med sin robottaxitjänst förändrat spelplanen för hela branschen. Det börjar röra på sig.

Stora teknikskiften leder ofta till supercykler inom de exponerade sektorerna. EFN går därför igenom tre aktier med exponering mot teknikskiftet mot självkörande bilar.

Elon Musk
Amerikanska Tesla är en solklar ledare i racet mot självkörande bilar. På bild: Teslas vd Elon Musk. Foto: AP / TT Nyhetsbyrån

TESLA

Huvudkontor: Austin, Texas, USA.

Handelsplats: Nasdaq.

Börsvärde: Cirka 10 500 miljarder kronor.

Kommentar: Helt uppenbar, men omöjlig att komma runt. Solklar ledare i racet bland biltillverkarna. Med en massa fordon på vägarna som kan konverteras till självkörande med ett knapptryck finns chansen till explosiv tillväxt. Tekniken tränar sig själv hela tiden. Tyvärr är värderingen på omkring 250 gånger årets rörelseresultat fullständigt vansinnig. Lägg till regulatoriskt krångel kring ansvarsfrågor med mera.

MOBILEYE

Huvudkontor: Jerusalem, Israel.

Handelsplats: Nasdaq.

Börsvärde: Cirka 68 miljarder kronor.

Kommentar: Israeliskt bolag som gör hackor och spadar för avancerad förarteknik, i form av chip och teknik för funktioner som filhållning, autobroms, navigation och kollisionsvarning. Utvecklar teknik för helt autonoma förarlösningar som robottaxi eller självkörande bussar. Guidade nyligen för att det justerade rörelseresultatet blir 365–425 miljoner dollar i år, vilket motsvarar en värdering på cirka 15 gånger. Det framstår som lågt givet den stora potentialen, men reflekterar också oron kring en avgående vd och grundare.

En stor skärm på börsen visar Mobileye-logotypen med texten 'Our Vision. Your Safety.' I bakgrunden arbetar börsmäklare vid handelsterminaler.
Det stormar en del kring israeliska Mobileye, vars grundare Amnon Shashua, tillika vd, nyligen avgått. Foto: TT

KPIT TECHNOLOGIES

Huvudkontor: Pune, Maharashtra, Indien.

Handelsplats: Bombay Stock Exchange & National Stock Exchange of India.

Börsvärde: Cirka 16 miljarder kronor.

Kommentar: Indiskt bolag som till skillnad från de övriga inte äger någon egen teknik, utan fokuserar på att integrera system för självkörande bilar och förarassistans åt biltillverkare. Har lång historik av stabil lönsamhet och värderingen på 20 gånger vinsten nästa år är rimlig.

Den svensk-amerikanska bilsäkerhetsjätten Autoliv särnoterade 2018 Veoneer, som sålde system inom förarassistans och autonom körning. År 2022 blev Veoneer utköpt från börsen av ett amerikanskt investmentbolag, som senare sålde mjukvarudelen till amerikanska Qualcomm. I Qualcomm är dock delen kopplad till självkörande bilar liten som andel av hela bolaget.

Trots att Veoneer inte längre ingår i Autoliv påverkas börsbolaget, som är världsledande på tillverkning av krockkuddar och säkerhetsbälten, av teknikskiftet mot självkörande. Autoliv med sina bilbälten och krockkuddar har länge pratat om att självkörande bilar möjliggör annorlunda stolsformationer, vilket borde öka säkerhetsinnehållet i bilarna. Något som skulle kunna driva tillväxt. Tyska Knorr-Bremse som tillverkar bromssystem har varit inne på liknande spår.

Vid stora teknikskiften är det alltid svårt att hitta vinnarna. Nya stora marknader attraherar konkurrens som ofta blir mördande, där ett fåtal aktörer stör ut de flesta andra.

När det gäller självkörande bilar är dessutom börsens utbud rätt magert. Vill man ändå ha exponering är nog den bästa idén att köpa en börshandlad fond (ETF) inriktad på autonoma fordon. Att leta efter nålen i den här höstacken är inte värt mödan när man kan köpa hela höstacken.

Hämta EFN:s app för iOS och Android - gratis: nyheter, analyser, börs, video, podd
Nästa Artikel