TOPPNYHETER:

Tyska industrijätten skär ner på tusentals tjänster

Det tyska verkstadsbolaget Schaeffler, som bland annat konkurrerar med kullagerföretaget SKF, står fast vid guidningen för helåret 2026 i tisdagens fullständiga delårsrapport för det tredje kvartalet 2026 som följer i spåren av flera preliminära kvartalsbesked och prognosupprepningar som meddelades av det tyska bolaget i mitten av oktober.
Schaeffler ska dra ner på över 3000 tjänster i Europa.
Schaeffler ska dra ner på över 3000 tjänster i Europa.

"Schaeffler-koncernen har redovisat ett stabilt resultat under årets första nio månader, trots en utmanande marknadssituation. Som ett brett positionerat teknikföretag inom rörelseteknik har vår diversifierade produktportfölj gjort det möjligt för oss att åtminstone delvis kompensera för den allt svårare situationen inom fordonsindustrins försäljning till originalutrustningstillverkare (OEM), genom tillväxt inom andra områden. Samtidigt fortsätter vi att utveckla våra framtida tillväxtområden. Inom humanoid robotik har vi i synnerhet vunnit nya kunder och fortsatt att bygga ut vår orderbok under rapportperioden", säger Schaefflers vd Klaus Rosenfeld enligt delårsrapporten.

"Mot denna bakgrund bekräftar vi vår helårsprognos för 2026 och våra medelfristiga mål för 2028”, fortsätter han.

Den 13 oktober meddelade Schaeffler att intäkterna preliminärt var 5,8 miljarder euro i kvartalet, vilket var oförändrat jämfört med motsvarande kvartal i fjol. Den justerade rörelsemarginalen sjönk till 4,2 procent (4,5).

Schaeffler tar som bekant engångskostnader inom E-Mobilty-divisionen på cirka 240 miljoner euro, mestadels i det tredje kvartalet, för att i måttlig grad förbättra resultatprestationen under de kommande åren.

Bolaget planerar även att skära ner på 3 460 tjänster i Europa och stänga fyra fabriker i Tyskland pågrund av fallande efterfrågan och stigande produktionskostnader rapporterar Bloomberg.

Följ ämne och taggar

Finansiella instrument i artikeln

Hämta EFN:s app för iOS och Android - gratis: nyheter, analyser, börs, video, podd
Nästa Artikel