Tyska jätten vill nå cancerförlikning för 90 miljarder

Tyska läkemedels- och kemijätten Bayer är enligt Bloomberg på väg att presentera ett förlikningspaket värt knappt 95 miljarder kronor.
Ambitionen är att nå en lösning på så väl pågående som framtida stämningar för cancersjukdomar som orsakats av bekämpningsmedlet.

Tre flaskor med Roundup-ogräsbekämpningsmedel på en hylla. Från vänster: en vit flaska med Roundup-logga och blå text, en vit flaska med klassisk Roundup-märkning, och en större brun/gul flaska med Roundup Extended Control-etikett. Flaskorna är placerade bredvid varandra och visar olika varianter av herbicidprodukten.
Bekämpningsmedlet Roundup har varit föremål för en rad stämningar från cancerdrabbade amerikaner. Foto: AP / TT Nyhetsbyrån
Testa EFN Finansmagasinet för 29 kr per månad i tre månader – veckomagasin med unika analyser, intervjuer och reportage.

7,5 miljarder dollar föreslås av Bayer avsättas till grupptalansförlikning i delstaten Missouri i USA både för redan inlämnade stämningar och skadeståndskrav som kan tillkomma under de kommande 20 åren.

3 miljarder dollar väntas enligt Bloomberg gå till förlikning av andra existerande mål i USA där användare av bekämpningsmedlet Roundup pekar ut det som orsaken till att ha drabbats av Non-Hodgkins lymfom – en form av lymfkörtelcancer.

Tusentals stämningar har riktats mot Roundup-tillverkaren Monsanto, som förvärvades av Bayer för 66 miljarder dollar 2018.

67 000 anspråk återstår

Till dags dato har över 10 miljarder dollar betalats ut efter domar och som del av förlikningar och enligt Bloomberg väntar 67 000 anspråk fortfarande på en juridisk lösning.

Ogräsmedlet glyfosat, som använts i bland annat Roundup och sedan 2021 är förbjudet för användning av privatpersoner i Sverige men klassificeras enligt Livsmedelsverket inte som cancerframkallande av EU:s kemikaliemyndighet. En bedömning som EU-kommissionen begärt utvärdering av utifrån en studie publicerad i juni i fjol.

Bayer hävdar att Roundup är en säker produkt, bland annat med hänvisning till den amerikanska läkemedels- och livsmedelsmyndigheten FDA:s slutsatser om att det inte är cancerframkallande.

Efter att uppgifterna publicerats på tisdagseftermiddagen lyfte aktien till en 7,3-procentig uppgång på Frankfurtbörsen.

Hämta EFN:s app för iOS och Android - gratis: nyheter, analyser, börs, video, podd
Nästa Artikel
;