Tyskland ger Saab miljarduppdrag – aktien stiger

Tyskland planerar att tilldela försvarskoncernerna Saab och Northrop Grumman ett kontrakt värt 1,2 miljarder euro för att utrusta landets Eurofighter-flotta med utrustning som behövs för att använda avancerade robotar för att upptäcka och förstöra markbaserade luftförsvarssystem.

Micael Johansson, vd för Saab.
Micael Johansson Foto: TT NYHETSBYRÅN
Testa EFN Finansmagasinet för 29 kr per månad i tre månader – veckomagasin med unika analyser, intervjuer och reportage.

Det rapporterar Bloomberg News.

Kontraktet kan komma att bana väg för ett samarbete mellan Tyskland och Sverige kring utvecklingen av ett stridsflygplan av nästa generation, som behövs för att ersätta Eurofighter-flottan under 2040-talet, enligt nyhetsbyrån.

Andra företag som nämns i kontraktet inkluderar tyska drönarbolaget Helsing, brittiska BAE Systems, fransk-tyska flygplanstillverkaren Airbus och italienska Leonardo, enligt dokumentet.

Saab:s aktie stiger på nyheten och är vid 15-tiden upp över 4 procent.

Hämta EFN:s app för iOS och Android - gratis: nyheter, analyser, börs, video, podd

Nytt nummer ute varje vecka

Testa EFN Finansmagasinet för 29 kr per månad i tre månader!

Ett helt magasin varje vecka fullspäckat med unika aktiecase, intervjuer med näringslivets mest spännande människor, reportage från platser som styr marknaden, livsstil och vetenskap.

Skaffa din prenumeration idag!

Nästa Artikel
;