Uber lägger europeisk expansion på is

I februari tillkännagav Uber att man planerade att expandera sina matleveranser – Uber Eats – till sju nya länder i år. Nu har dessa planer satts på is för fem av länderna, enligt personer med insyn som FT har talat med.
Den exakta orsaken till de ändrade planerna står inte helt klart. Uber själva pekar själva på den "enorma framgången" med lanseringarna i Finland och Danmark och att man vill ”fokusera på att fortsätta momentumet” på befintliga marknader när FT kontaktar dem.
Samtidigt försöker Uber fortfarande förvärva Foodora-ägaren Delivery Hero och så sent som i maj avvisades ett bud på 10 miljarder euro. En paus i expansionen skulle eventuellt kunna förenkla EU:s konkurrensprövning vid ett förvärv av den tyska jätten, då de två företagens marknader redan överlappar mycket.
Samåkningskoncernen har försökt växla upp internationellt med sina leveranser för att utmana DoorDash-ägda Wolt och Deliveroo. Men satsningen har än så länge stött på patrull. Även om man tagit marknadsandelar i Storbritannien, Frankrike och Tyskland så har man tappat mark på den viktiga amerikanska marknaden till huvudkonkurrenten DoorDash som nu har hela 64 procent av marknaden. Förra månaden meddelades dessutom att företagets globala chef för leveranser, Susan Anderson, avgår efter mindre än 12 månader i tjänsten.
Följ taggar

