Ukrainsk attack mot ryskt oljeraffinaderi
Ett av Rysslands största oljeraffinaderier i Rjazan har attackerats av ukrainska drönare, rapporterar Bloomberg.
Attacken är en av de senaste i raden av ukrainska attacker mot rysk energiinfrastruktur.

Robert Brovdi, befälhavare för den ukrainska drönarenheten ”Madyar”, bekräftar attacken i ett inlägg på Telegram på fredagen. Raffinaderiet i Rjazan ägs av Rysslands största oljeproducent Rosneft och ligger omkring 12 mil från Moskva.
Anläggningen, som varit mål för flera ukrainska drönarattacker tidigare, har kapacitet för att hantera runt 340 000 fat råolja per dag. Rosneft har inte svarat på Bloombergs förfrågan om en kommentar.
Den ryska guvernören Pavel Malkov uppgav tidigare under fredagsmorgonen att en industrianläggning i Rjazan skadades av nedfallande drönardelar. Han preciserade inte vilken anläggning det rörde sig om.
Enligt Malkov träffade drönare även två bostadshus, vilket dödad fyra personer och skadade tolv.
Följ taggar



