Prenumerera

Uppgifter: Tyska jättar på hemligt besök hos Northvolt

I går berättade Northvolts ledning om ett hemligt fredagsbesök från en ”mycket intressant aktör”.
Nu avslöjar lokaltidningen Norran att ett privatjet kopplat till tyska industrijätten Bosch stod parkerat på Skellefteå Airport samma dag.
– Bosch har tidigare sagt nej till att driva egna batterifabriker, men de kan ha ändrat sig, säger en batteriexpert till Norran som även har uppgifter om att Mercedes-Benz besökte fabriken samma dag.

Gustav Tägtström
Gustav TägtströmReporter EFN Finansmagasinet
Northvoltfabriken i Skellefteå uppges ha fått ett hemligt besök i fredags. Foto: TT Nyhetsbyrån
Publicerad: 1 apr. 2025, 20:16Uppdaterad: 1 apr. 2025, 20:42
Få EFN Finansmagasinet gratis i tre månader – veckomagasin med unika analyser, intervjuer och reportage.

Att hålla fabriken i Skellefteå vid liv har varit konkursförvaltaren Mikael Kubus främsta mål sedan Northvolt försattes i konkurs den 12 mars. Därför ses måndagens besked – att produktionen fortsätter i mindre skala – som ett viktigt steg för att rädda verksamheten.

Det är också en signal om att en ny ägare kan vara i sikte, enligt de batteriexperter Norran varit i kontakt med. Genom att hålla driften igång – om än begränsat – kan en framtida ägare snabbt växla upp produktionen igen.

Och nu tyder mycket på att en affär kan vara nära förestående.

Något som även meddelades till Northvolt-personalen under ett informationsmöte på måndagen då ledningen nämnde att det finns “en mycket intressant aktör” som gjorde ett “konfidentiellt besök” på batterifabriken under fredagen.

Northvolt avböjer att kommentera

Ledningen nämnde inga namn – men enligt Norran stod ett privatjet kopplat till Bosch-ägda Scintilla parkerat på Skellefteå Airport samma dag.

Enligt Norrans källor ska även representanter för Mercedes-Benz ha besökt fabriken i fredags. Om de var där samtidigt som Bosch är oklart – men bolagen har samarbetat tidigare och har sina huvudkontor nära Stuttgart, som också var avreseort och destination för privatplanet som landade i Skellefteå.

Northvolts kommunikationschef Matti Kataja vill inte kommentera uppgifterna.

– Generellt om det är något besök här så är det inget vi diskuterar utåt, säger han till Norran.

Gustav Tägtström
Gustav TägtströmEFN Finansmagasinet, Reportergustav.tagtstrom@efn.se
Hämta EFN:s app för iOS och Android - gratis: nyheter, analyser, börs, video, podd

Vill du läsa Finansmagasinet?

Just nu 3 månader gratis!

Ett helt magasin varje vecka fullspäckat med unika aktiecase, intervjuer med näringslivets mest spännande människor, reportage från platser som styr marknaden, livsstil och vetenskap.

Skaffa din prenumeration idag!

Nästa Artikel
;