USA har gått in i kriget – attacker mot Iran

USA har attackerat tre mål i Iran.
Atomanläggningar i Fordow, Natanz och Isfahan har bombats under natten till söndag, svensk tid.

USA har genomfört bombningar av tre mål i Iran under natten till söndag. Ett av målen uppges ha varit Foto: AP / TT Nyhetsbyrån
Få EFN Finansmagasinet gratis i tre månader – veckomagasin med unika analyser, intervjuer och reportage.

Enligt bland andra Reuters har tre atomanläggningar i Iran attackerats.

Huvudmålet är Fordow, den anläggning som uppges vara central för utveckling av kärnvapen. Israels premiärminister Benjamin Netanyahu har uppmanat USA att erbjuda understöd då landet är ensamt om att besitta vapen med kapacitet att nå tillräckligt långt under jord för att förstöra anläggningen.
På plattformen Truth Social beskriver USA:s president Donald Trump operationen som "väldigt framgångsrik".

Det israeliska mediebolagt Kan uppger att det amerikanska bombanfallet skedde "helt koordinerat" med israelisk militär.

Donald Trumps inlägg på Truth Social kl. 01:50, svensk tid.

Enligt uppgifter till New York Times genomfördes bombningarna av Fordow och Natanz kl. 02:30, lokal tid i Iran.

Tidigare under lördagen rapporterades amerikanska B-2-bombplan ha förflyttats till Guam i Stilla havet.

I torsdags sa Donald Trump, via pressekreteraren Karoline Leavitt, att ett beslut om att ge sig in i konflikten på Israels sida och attackera iranska mål var att vänta "inom två veckor".

Ett tal till nationen från presidenten är planerat till kl. 04:00, svensk tid. Donald Trump väntas där förespråka en nedtrappning av konflikten.

Följ taggar

Hämta EFN:s app för iOS och Android - gratis: nyheter, analyser, börs, video, podd

Vill du läsa Finansmagasinet?

Just nu 3 månader gratis!

Ett helt magasin varje vecka fullspäckat med unika aktiecase, intervjuer med näringslivets mest spännande människor, reportage från platser som styr marknaden, livsstil och vetenskap.

Skaffa din prenumeration idag!

Nästa Artikel
;