USA och Kina arbetar för nya handelsråd

Det sade USA utrikesminister Marco Rubio efter ett möte med Kinas utrikesminister Wang Yi i Manila, enligt Bloomberg News.
"Vi arbetar mot att genomföra det. Det är en av de konkreta leveranser vi hoppas kunna få på plats före september", sade Rubio.
Planerna på handels- och investeringsråden presenterades i samband med president Donald Trumps besök i Peking i maj och syftar till att stärka dialogen mellan världens två största ekonomier efter den senaste tidens handelsspänningar.
Enligt tidigare besked från USA finansminister Scott Bessent är målet att rådet ska bana väg för sänkta tullar på varor till ett värde av minst 30 miljarder dollar inom kategorier som bedöms som icke känsliga.
Rubio uppgav också att han inte tog upp Trumps senaste anklagelser om kinesisk inblandning i det amerikanska presidentvalet 2020 under samtalen med Wang Yi.