Trump: USA och Sydkorea har nått ett handelsavtal
USA och Sydkorea har nått ett handelsavtal, enligt Trump. Sidorna kom överens tullar på 15 procent för bildelar. Fler detaljer i ett avtal ska också vara på plats.

Trump sa initialt att där fanns en överenskommelse på plats under sitt tal efter mötet med den sydkoreanske presidenten Lee Jae Myung, men uttryckte sedan att "det i stort sett var på plats". Det rapporterar Bloomberg.
Sydkorea meddelar att de två länderna har kommit överens om tullar på 15 procent för bildelar.
Sydkorea ska också investera 350 miljarder dollar i USA. 200 miljarder kommer att ske i överföringar om max 20 miljarder per år, och 150 miljarder kommer att vara investeringar i marina industriprojekt.
Sydkorea motsatte sig dock att öppna upp för mer importerade matprodukter. Särskilt känsligt var ris och biff.
Enligt uppgifter har Donald Trump bjudit in Lee Jae Myung till Vita huset.
Donald Trump sade även att han kommer att ha något "väldigt tillfredställande" för Xi Jinping inför ledarnas möte imorgon.
Sydkorenska indexet Kospi stiger 1,76 procent.
