USA och Ukraina i nya samtal – Trumpteamet ser framsteg
USA:s särskilda sändebud Steve Witkoff uppgav att företrädare för Trumpadministrationen har haft ”produktiva och konstruktiva” samtal med ukrainska och europeiska motparter i Florida, som en del av ansträngningarna att få ett slut på kriget.
Det rapporterar Bloomberg News.

Samtalen omfattade bland andra USA:s president Donald Trumps svärson Jared Kushner, Ukrainas chefsförhandlare Rustem Umerov samt flera europeiska säkerhetsrådgivare, skrev Witkoff i ett inlägg på X.
Diskussionerna rörde bland annat vidareutvecklingen av den befintliga 20-punktsplanen, ett ramverk för amerikanska säkerhetsgarantier samt en plan för Ukrainas ekonomiska återuppbyggnad, enligt Witkoff.
”Vår gemensamma prioritet är att stoppa dödandet, säkerställa garanterad säkerhet och skapa förutsättningar för Ukrainas återhämtning, stabilitet och långsiktiga välstånd”, skrev han. ”Fred måste vara mer än ett eldupphör, den måste utgöra en värdig grund för en stabil framtid.”
Trump har drivit på för att Ukraina ska acceptera territoriella och andra eftergifter till Ryssland för att få ett slut på kriget.
Ukrainas president Volodymyr Zelenskiy och europeiska ledare har i sin tur försökt omarbeta det ursprungliga förslag som utformats gemensamt av USA och Ryssland, för att göra det mer acceptabelt för Kiev och säkra garantier mot framtida rysk aggression.
”Vi rör oss i ganska snabb takt, och vårt team i Florida har arbetat tillsammans med den amerikanska sidan”, skrev Zelenskyj i ett inlägg på X tidigare på söndagen. ”Förhandlingarna är konstruktiva, och det är viktigt.”
Samtidigt varnade han för att signalerna från Ryssland fortsatt är negativa.
”Angrepp längs frontlinjen, ryska krigsbrott i gränsområden och fortsatta attacker mot vår infrastruktur pågår”, skrev Zelenskyj och tillade att det är avgörande att omvärlden inte förblir tyst.