TOPPNYHETER:

USA öppnar för insats i Hormuz – Iran varnar skarpt

USA meddelar att man ökar sin närvaro i Hormuzsundet för att säkra sjöfarten. 
Ett besked som möts av skarpa hot från iranskt håll.
”Hormuzsundet och Persiska viken kommer inte att styras av Trumps villfarelser i sociala medier!”, skriver Ebrahim Azizi, chef för kommissionen för nationell säkerhet i Iran, på X.

USA skickar militär till Hormuzsundet för att säkra sjöfarten – Iran varnar för att varje inblandning bryter vapenvilan. Foto: AP / TT Nyhetsbyrån
Testa EFN Finansmagasinet för 29 kr per månad i tre månader – veckomagasin med unika analyser, intervjuer och reportage.

Den amerikanska insatsen inleds redan på måndagen och ska hjälpa fartyg att ta sig genom det blockerade sundet, enligt militärkommandot Centcom.

”USA:s militära stöd till Project Freedom kommer att omfatta jagare med styrda robotar, över 100 luft- och sjöbaserade flygplan, obemannade plattformar i flera domäner samt 15 000 tjänstgörande militärer”, uppger Centcom på X.

Ett drag som får Iran att sparka bakut.

”Varning! All amerikansk inblandning i den nya maritima ordningen i Hormuzsundet kommer att betraktas som ett brott mot vapenvilan. Hormuzsundet och Persiska viken kommer inte att styras av Trumps vanföreställningsinlägg! Ingen kommer att tro på skuldbeläggningsscenarier!”, skriver säkerhetstoppen Ebrahim Azizi på X.

Samtidigt uppger USA att insatsen är avgörande för att få i gång trafiken genom sundet igen och minska störningarna i den globala handeln. Enligt USA:s militär handlar det om att ”återupprätta friheten för kommersiell sjöfart” genom Hormuzsundet.

Oljepriset backar runt 1 procent under måndagen och handlas runt 06.30 för 108 dollar per fat.

Hämta EFN:s app för iOS och Android - gratis: nyheter, analyser, börs, video, podd
Nästa Artikel