USA planerar sänkta tullar på nötkött
Vita huset planerar att tillfälligt sänka tullarna på nötkött, efter att priset klättrat till nya rekordnivåer på den inhemska marknaden. Det rapporterar Wall Street Journal.

Testa EFN Finansmagasinet för 29 kr per månad i tre månader – veckomagasin med unika analyser, intervjuer och reportage.
Åtgärden ska göra det enklare att importera mer nötkött från länder som Brasilien och Australien, samtidigt som konsumentpriserna har stigit kraftigt och nötfärs blivit betydligt dyrare de senaste åren.
Prishöjningarna drivs av en långvarig brist på boskap i USA, där besättningarna är på den lägsta nivån på 75 år. Omkring 20 procent av nötköttet som konsumeras i landet importeras redan i dag, och Brasilien skeppade förra året nötkött till USA för 1,75 miljarder dollar
Den amerikanska livsmedelsproducenten Tyson Foods backade på nyheten, och var ned 2,7 procent.
Relaterat
Hämta EFN:s app för iOS och Android - gratis: nyheter, analyser, börs, video, podd



