USA pressar G7 – vill stoppa rysk olja med högre tullar

USA föreslår att G7-länderna inför breda sanktioner mot rysk energi för att få slut på Rysslands krig i Ukraina.
Det uppger källor för Bloomberg News på fredagen.

Rysslands president Vladimir Putin. Foto: TT Nyhetsbyrån
Testa EFN Finansmagasinet för 29 kr per månad i tre månader – veckomagasin med unika analyser, intervjuer och reportage.

Och Financial Times skriver att den amerikanska administrationen ska uppmana G7-länderna att införa höga tullar mot Kina och Indien på grund av köp av rysk olja, medan finansministrarna från G7:s ledande ekonomier kommer att diskutera ett amerikanskt förslag på en ny runda sanktioner på fredagen.

FT uppger också att EU-företrädare sagt att det är osannolikt att G7 kommer att införa 100-procentiga tullar på Kina och Indien eftersom Indien är en viktig partner för handel- och säkerhetsfrågor.

Nyhetsbyråer rapporterar på fredagseftermiddagen att USA:s president Donald Trump sagt att ryska drönare inte skulle ha varit så nära Polen, och att hans tålamod med Rysslands president Vladimir Putin har tagit slut.

Trump föreslår ”mycket hårda sanktioner” mot Ryssland.

Hämta EFN:s app för iOS och Android - gratis: nyheter, analyser, börs, video, podd

Nytt nummer ute varje vecka

Testa EFN Finansmagasinet för 29 kr per månad i tre månader!

Ett helt magasin varje vecka fullspäckat med unika aktiecase, intervjuer med näringslivets mest spännande människor, reportage från platser som styr marknaden, livsstil och vetenskap.

Skaffa din prenumeration idag!

Nästa Artikel
;