USA:s kärninflation i linje med förväntningar
USA:s inflation kom in i linje med förväntningar på 2,9 procent i augusti.

Index för kärninflationen, (core PCE), i USA steg 0,2 procent i augusti jämfört med föregående månad och steg 2,9 procent jämfört med samma månad året innan.
Det visar statistik från det amerikanska handelsdepartementet.
Analytiker hade räknat med en uppgång om 0,2 procent under månaden och 2,9 procent i årstakt. I juli uppmättes kärninflationstakten till 2,9 procent.
Inflationstakten enligt PCE-deflatorn var 2,7 procent i augusti. Månaden före uppgick denna inflationstakt till 2,6 procent, väntat var 2,7 procent.
De privata inkomsterna ökade med 0,4 procent i augusti, jämfört med föregående månad. Samtidigt steg privatkonsumtionen 0,6 procent.
Analytiker hade räknat med att inkomsterna skulle ha ökat 0,3 procent och att konsumtionen skulle ha ökat 0,5 procent under månaden, enligt Trading Economics konsensusprognos.
I juli steg inkomsterna med 0,4 procent, medan privatkonsumtionen steg med 0,5 procent.
Fed: Tullpåverkan resulterar i engånghöjning
Trots oro för fortsatt tullpåverkan tror företrädare för Federal Reserve, inklusive ordförande Jerome Powell, säger att ett sannolikt scenario för tullarna är att de innebär en engångshöjning av priserna snarare än en långsiktig källa till underliggande inflation, rapporterar CNBC.
Dock har vissa beslutsfattare fortsatt att uttrycka reservationer och ser ett begränsat utrymme för ytterligare räntesänkningar.
Marknaderna tror fortfarande starkt på en räntesänkning i oktober, även om entusiasmen för ännu en sänkning i december är mindre. Fed godkände förra veckan en sänkning av styrräntan med 25 punkter , den första lättnaden i år, vilket tog ned riktintervallet till 4–4,25 procent.
Följ taggar
