USA:s kongress ser ut att undvika ny nedstängning
USA:s kongress ser ut att kunna undvika ännu en nedstängning av statens verksamhet senare denna månad genom att anta kompromissförslag som skulle mildra de utgiftsnedskärningar som Trumpadministrationen eftersträvar.
Det rapporterar Bloomberg News.

Detta skulle förhindra en upprepning av nedstängningen med rekordlånga 43 dagar under hösten.
Det blocköverskridande samarbetet inför deadline den 30 januari är en anmärkningsvärd vändning, efter att Demokraterna blockerade tillfälliga finansieringslösningar i oktober och november i ett misslyckat försök att utöva politiskt inflytande, i det fallet genom att förlänga subventioner inom Obamacare.
Trots ett kraftigt ökat demokratiskt motstånd de senaste veckorna mot immigrationsräder i Minnesota och på andra håll, som beordrats av president Donald Trumps administration, har lagstiftare signalerat att de inte kommer att stänga ner staten på grund av frågan.
”Kommer inte stänga ner”
På samma sätt ses de nu utgångna sjukvårdssubventionerna, som visar få tecken på att återinföras, inte heller som ett hinder för att nå en ny finansieringsuppgörelse.
”Vi kommer inte att stänga ner", sade Rosa DeLauro, den ledande demokraten i representanthusets anslagsutskott. "Det är uppenbart att alla försöker nå dit”, instämde Tom Cole, republikanen som är ordförande i anslagsutskottet.
Större delen av staten drivs för närvarande med en tillfällig finansieringslösning. Men även om det skulle uppstå problem, skulle effekterna vara betydligt mindre än under den senaste nedstängningen.
Efter att ha antagit tre årliga budgetlagar sent förra året har representanthuset denna månad tagit ytterligare fem av de tolv årliga anslagslagarna vidare med kvalificerad majoritet. Man väntas lägga fram ett slutligt blocköverskridande paket med de fyra återstående lagarna nästa vecka. Senaten har under tiden antagit sex av de lagar som representanthuset har godkänt.
Följ taggar