TOPPNYHETER:

Vacklande tro på tjurmarknadens överlevnad: ”Stagflationscocktail”

Synen på börsens utveckling i USA är den mest pessimistiska sedan i maj 2025, enligt en återkommande undersökning.
Oljan, räntorna och obligationsmarknaden tynger sentimentet och utgör ingredienser för en ”stagflationscocktail”, enligt Reuters.
Vy underifrån av New York-börsens fasad med amerikanska flaggor, med tjurhorn synliga i förgrunden.
nyse0917 Foto: AP / TT Nyhetsbyrån

Den nuvarande tjurmarknaden i USA är på väg att fylla fyra år.

Enligt Market Watch är tron på att den består dock den lägsta på 16 månader utifrån svaren i den senaste undersökningen från branschorganisationen American Association of Individual Investors.

Jämfört med perioden 3–9 september, då 39,3 procent av tillfrågade investerare var pessimistiskt inställda till börsutvecklingen under det kommande halvåret (”bearish”) är det nu en majoritet – 53,3 procent – som ser mer dystert på utvecklingen.

Sedan i förra veckan har nyheter om AI-utvecklare som vill se en inbromsning av teknikutvecklingen följts av Feds första räntehöjning sedan i augusti 2023 samtidigt som energipriser och obligationsräntor rört sig uppåt.

”Effekt på aktier och kredit”

Enligt Chris Jeffery, makrostrateg vid LGIM börjar orosmomenten att hopa sig när inflationsförväntningarna stiger i både Europa och USA och konsumenternas köpkraft testas av växande bränsle- och uppvärmningskostnader samtidigt som räntorna stiger.

– Fram till nu har det bara handlat om råvaror och räntor. Det har inte handlat om aktier och kredit. Vi börjar bekymra oss över att vi kanske närmar oss en punkt där det börjar få en effekt på aktier och kredit, säger han till Reuters.

Under torsdagskvällen har New York-börsen repat sig efter onsdagens plötsliga nedgång i spåren av Feds räntehöjning.

S&P 500 avancerar med 1,1 procent och 10-årsräntan faller med 7 punkter till 4,93 procent samtidigt som den amerikanska WTI-oljan blivit drygt 1 procent billigare.

Hämta EFN:s app för iOS och Android - gratis: nyheter, analyser, börs, video, podd
Nästa Artikel