Världen fördömer skjutningen vid Trumps galamiddag
Skjutningen vid korrespondentmiddagen i Washington DC väcker starka reaktioner världen över. Ledare fördömer våldet och varnar för hot mot demokratin och pressfriheten.

EU-kommissionens ordförande Ursula von der Leyen skriver på X: "Våld hör aldrig hemma i politiken." EU:s utrikeschef Kaja Kallas betonar samtidigt att ett evenemang som hyllar pressfrihet inte får präglas av rädsla.
Israels premiärminister Benjamin Netanyahu skriver att han och hans fru är skakade av "mordförsöket på president Donald Trump" och tillägger: "Vi önskar den skadade polisen ett fullständigt och snabbt tillfrisknande."
Storbritanniens premiärminister uppger att han är chockad och skriver på X: "Varje angrepp på demokratiska institutioner eller pressfriheten måste fördömas i starkast möjliga ordalag." Kanadas premiärminister Mark Carney framhåller att politiskt våld "inte har någon plats i demokratin".

Svensk reaktion
Sveriges statsminister Ulf Kristersson kallar händelsen "helt förfärlig".
– Det är sådant som inte får hända. Vi är glada att ingen kom till skada, det kunde ha gått väldigt illa, säger han till TT.
På X skriver Kristersson att våld mot politiker och journalister utgör ett hot mot demokratin och aldrig får accepteras.
Avskräcker inte Trump
Under en presskonferens kommenterar president Donald Trump händelsen:
– Det kommer inte att avskräcka mig från att vinna kriget i Iran. Jag vet inte om det hade något med det att göra, jag tror verkligen inte det, baserat på vad vi vet, sade han enligt TT.
Trump ställde på lördagen in USA:s sändebuds resa till Pakistan för nya fredssamtal med Iran, efter att Irans förslag till medlarlandet Pakistan inte ansetts vara tillräckligt.
Följ taggar



