TOPPNYHETER:

Voi-konkurrenten har satt prislapp i notering – börjar handlas på onsdagen

Elskoteruthyraren Lime, med Uber bland storägarna, tar in 167 miljoner dollar i samband med sin notering på Nasdaq i USA.
Flera röda elscootrar och gröna cyklar parkerade på rad framför en gul byggnad med bruna fönster och en handikapparkering-skylt.
Elsparkcyklar mot börsen. Foto: TT Nyhetsbyrån

Aktierna prissattes till 25 dollar, i mitten av det angivna förhandsintervallet 24-26 dollar, vilket motsvarar en värdering av bolaget på cirka 1,6 miljarder dollar.

Lime omsatte förra året 887 miljoner dollar vilket var en ökning med nära 30 procent från året före. Fjolårets nettoresultat var dock en förlust på cirka 59 miljoner dollar.

Lime-aktien börjar handlas på onsdagen.

Investmentbolaget VNV är noterat i Stockholm och har Lime-konkurrenten Voi i portföljen, som även de ryktats vara på väg till börsen.

"En börsintroduktion till VNV:s nuvarande värdering skulle vara en tydlig katalysator, eftersom den skulle bekräfta värdet på Voi och samtidigt diversifiera VNV:s portfölj mot noterade tillgångar. Båda dessa faktorer bör bidra till att minska VNV:s substansrabatt (NAV-rabatt), som för närvarande ligger på 50 procent", skrev analyshuset Pareto i en analys från i maj.


Följ taggar

Hämta EFN:s app för iOS och Android - gratis: nyheter, analyser, börs, video, podd
Nästa Artikel