Wallenbergs EU-kritik: ”Krångligare än någonsin”
Det skulle riva interna handelshinder och förenkla handel.
Men EU:s inre marknad har blivit allt annat än enkel – och europeiska företag kämpar mot den hårdnande konkurrensen från Kina och USA.
– Att driva företag i Europa är kanske krångligare än någonsin, säger Jacob Wallenberg till Financial Times.

Sedan EU:s inre marknad inrättades den 1 januari 1993 har unionen arbetat för att riva handelshinder och förenkla handeln mellan medlemsländerna
Men det som lyfts fram som EU:s största framgång omgärdas i dag av flera små hinder och regler, som sätter käppar i hjulet för Europas ekonomi, skriver Financial Times. Enligt IMF motsvarar belastningen på Europas ekonomi lika mycket som en stor tull på 44 procent.
När företag över hela Europa kämpar i den hårdnande konkurrensen med kinesiska och amerikanska bolag, vilka båda har stora inhemska marknader, slår problemen mot Europas företag.
– Det är en röra för små och medelstora företag. Den största utmaningen är byråkratin, säger svenska företagsledaren Jacob Wallenberg till Financial Times.
– Att driva företag i Europa är kanske krångligare än någonsin.
Den brittiska finanstidningen tar upp leksaken ”Djungelskog” från Ikea som exempel på problematiken. Leksaken är bara 12 centimeter hög och kostar mindre än 2 euro. Trots det har den en 20 centimeter lång etikett, där miljöregler från EU:s och Frankrikes textillagstiftningar tar upp den största delen av lappen tillsammans med olika symboler.
”Självförvållad skada”
Financial Times nämner även det svenska bolaget Kang som stötte på EU:s byråkrati när företaget vill exportera sina hållbara skidstavar inom unionen.
Enligt bolagets vd tvingades företaget registrera sig i ett återvinningsprogram i Tyskland, trots att förpackningarna var så få att avgiften endast blev 20 euro per år.
Det är inte enskilda regler som utgör stoppklossen på de europeiska företagarna, utan att de är så många och tillsammans skapar en stor konkurrensnackdel, enligt företagsledare som Financial Times pratat med.
– Det är en självförvållad skada. Det är inget enskilt land, utan det är vi alla tillsammans, säger Jacob Wallenberg till tidningen.
Han påpekar att det fortfarande är en lång väg kvar för EU:s inre marknad.
– Djävulen sitter i detaljerna.
Samtidigt uppger FT att EU arbetar med att förenkla vissa regler och harmonisera vissa instruktioner som rör avfall.
Följ taggar
