Walmart kan bli första konsumentbolaget värderat över 1 biljon dollar
Efter nyheten om ett samarbete med OpenAI kan Walmart kan bli det första konsumentbolaget som tar sig in gruppen med bolag värderade över 1000 miljarder dollar.
"Tydligt steget före" skriver Mizuho-analytikern David Bellinger i en analys.

Walmart är nära att ansluta sig till den smala grupp av bolag med ett börsvärde på över en biljon dollar – partnerskapet med OpenAI har handlat upp aktien till nya rekordnivåer, enligt Mizuho-analytikern David Bellinger.
Kunder kommer att kunna köpa Walmart- produkter direkt i ChatGPT. Nyheten fick aktien att stiga 5 procent.
Detaljhandelsjätten ligger "tydligt steget före här, medan andra har varit långsamma med att anpassa sig eller till och med försökt blockera AI-sökrobotar" skriver Bellinger i en analys.
Berkshire Hathaway ingår i samma exklusiva grupp
Att spräcka biljongränsen skulle placera Walmart i en exklusiv grupp av aktier i en grupp som domineras av teknikbolag. Av de elva andra bolagen som värderas till 1 biljon dollar eller mer är det bara Warren Buffetts Berkshire Hathaway och oljebolaget Saudi Aramco som inte tillhör tekniksektorn.
Partnerskapet med OpenAI understryker Walmarts förmåga att "ställa sig i i teknikens framkant" enligt Citigroup-analytikern Paul Lejuez.
Den branta uppgången på onsdagen följer på en lång tids framgångar på Wall Street för aktien. Bolaget har successivt tagit större marknadsandelar när konsumenter blivit allt mer prismedvetna.
Efter en uppgång på över än 11 procent 2023 steg företaget nästan 72 procent föregående år. Det är den största årsökningen sedan 1998.
Följ taggar
