Youtube ingår förlikning med Trump – ska betala 231 miljoner

Medieplattformen Youtube har gått med på att betala 24,5 miljoner dollar för att förlikas i en stämning från 2021 som president Donald Trump lämnade in mot bolaget för avstängningen av hans konto i kölvattnet av upploppet vid Capitolium.

USA:s president Donald Trump.
USA:s president Donald Trump. Foto: TT Nyhetsbyrån
Testa EFN Finansmagasinet för 29 kr per månad i tre månader – veckomagasin med unika analyser, intervjuer och reportage.

Det rapporterar Wall Street journal som tagit del av domstolshandlingarna.

Google-ägda Youtubes förlikning är den sista av de stora teknikbolagen att förlikas i en trio av stämningar som Donald Trump väckt mot sociala medieplattformar efter att han lämnade Vita huset 2021. Meta Platforms gick i januari med på att betala 25 miljoner dollar, varav det mesta till en fond för Trumps presidentbibliotek, och X gick med på att betala 10 miljoner dollar, varav mycket gick direkt till Trump, enligt tidigare rapportering från Wall Street Journal.

Enligt WSJ så var Google-chefer angelägna om att Youtubes förlikning skulle vara mindre än den som betalades av konkurrenten Meta, enligt tidningens källor.

Donald Trumps andel av förlikningen, 22 miljoner dollar, ska gå till den ideella organisationen Trust for the National Mall, öronmärkt för byggandet av en Mar-a-Lago-liknande balsal som Donald Trump bygger vid Vita huset, enligt domstolshandlingarna.

Vita huset har tidigare sagt att balsalen, som förväntas kosta 200 miljoner dollar, ska finansieras av donationer från Donald Trump och “andra patriotiska donatorer.”

Hämta EFN:s app för iOS och Android - gratis: nyheter, analyser, börs, video, podd
Nästa Artikel