TOPPNYHETER:

AB Volvos vd om viktiga USA-målet: ”Väldigt stor tillförsikt”

AB Volvo har goda förutsättningar att fortsätta knapra marknadsandelar i Nordamerika och närma sig målet på 25 procent. Det uppger vd Martin Lundstedt för EFN.
– Då börjar vi prata om norr om 20 procent, säger han.
En man i kostym står i förgrunden på en mässa, med besökare och montrar i bakgrunden.
AB Volvos vd Martin Lundstedt på lastbilsmässan IAA i Hannover. Foto: Cornelia Jönsson

HANNOVER. Vid kapitalmarknadsdagen i slutet av 2024 satte Volvokoncernen målet att nå en kombinerad marknadsandel för sina varumärken Mack och Volvo på marknaden för tunga lastbilar i Nordamerika på 25 procent. Den låg då runt 15 procent.

Detta eftersom Volvo har investerat tungt i både produktion och helt nya produktprogram för båda varumärkena i Nordamerika. Vid rapporten för det andra kvartalet i år låg andelen på 17 procent, 8,6 procent för Volvo och 8,4 procent för Mack Trucks.

I samband med den stora lastbilsmässan IAA Transportation i Hannover uppger vd Martin Lundstedt att jakten på marknadsandelar går enligt plan.

– Vi har ju sagt att vi inte är desperata utan ska göra det med kvalitet i affären, men vi känner väldigt stor tillförsikt med det som våra produkter presterar, bränsleekonomi, stort fokus på säkerhet och sedan står självkörande för dörren som kommer att bygga momentum för oss, inte bara när det gäller marknadsandelar utan också intresse, säger han.

Mack växer mest

Hittills är det framför allt Mack som har ökat sin marknadsandel från cirka 6,5 procent till 8–9 procent. Martin Lundstedt pekar på att Volvovarumärket är som starkast inom fjärrtransporter där marknaden varit nedtryckt de senaste åren. Efter den starka ordertrenden i år finns dock förhoppningar att segmentet ska ta fart.

– Med det nya programmet och en annan produktmix i marknaden kan Volvo till att börja med komma upp på tvåsiffriga andelar och sedan har vi tidigare varit på 11–12 procent. Då börjar vi prata om norr om 20 procent, säger Martin Lundstedt.

Vid rapporten för det tredje kvartalet som släpps i slutet av oktober presenterar Volvo sina prognoser för totalmarknaden nästa år. Till skillnad från konkurrenterna Traton och Daimler Trucks vd:ar Christian Levin och Karin Rådström vill därför inte Martin Lundstedt ge en regelrätt uppdatering om efterfrågesituationen eller om bolaget märker en effekt av ett högre oljepriser och stigande räntor.

– Men tittar man på vad det underliggande fundamentat har varit så är det ändå att det har funnits ett ersättningsbehov, vi ser hur den rullande flottans ålder har varit på den höga nivån, säger Martin Lundstedt.

Han pekar också på att de senaste årens många kriser har påverkat marknadsdynamiken.

– Att det är en massa osäkerhetsfaktorer är det nya normala på något sätt, vilket gör att mer och mer kunder kommer in i den vanliga ersättningscykeln istället för ett vänta och se-läge, säger han och fortsätter:

– Det har ju varit många faktorer som gjort att det wobblat fram och tillbaka men underliggande har vi känt det här året att man tittar mer på sitt eget företag när man fattar beslut.

En man och en kvinna, klädda i kostym, står framför flera lastbilar utomhus. Kvinnan håller en kamera.
EFN:s Patrik Höiseth och Cornelia Jönsson på lastbilsmässan i Hannover.

Finansiella instrument i artikeln

Hämta EFN:s app för iOS och Android - gratis: nyheter, analyser, börs, video, podd
Nästa Artikel