Volvos vd Martin Lundstedt lämnar Autolivs styrelse
Volvos vd Martin Lundstedt ställer inte upp för omval som styrelseledamot i Autoliv. Han lämnar därmed styrelsen vid årsstämman i maj. Det framgår av ett pressmeddelande från Autoliv.

AB Volvos presschef Claes Eliasson uppger för EFN att Martin Lundstedt själv valt att kliva av bilsäkerhetsjättens styrelse.
– Martin ställer inte upp för omval på eget initiativ. Han har suttit i Autolivs styrelse i fem år, bolaget står starkt och är ledande i sin kategori och han känner sig nöjd, säger han.
Slutar han för att ta ett annat styrelseuppdrag?
– Inte i dag.
I en intervju med EFN i höstas i samband med att han firade tio år på posten uppgav Martin Lundstedt att han inte avsåg att sluta som vd på flera år.
Martin Lundstedt har suttit i Autolivs styrelse sedan 2021. Han äger enligt ägardatatjänsten Holdings drygt 5 000 aktier värda totalt 6,1 miljoner kronor.
Följ taggar