ABG och Nordnet går ihop för att locka rika: ”Lång dejtingprocess”
Det kommer bara ett år efter att ABG lanserade sin försenade satsning, som nu innebär att tidigare chefen Jonas Ingerdal Predikaka sparkas.
– Det sker en förändring nu när vi går in i samarbetet och det kommer att reflekteras i laget också, säger tidigare ABG-vd:n Jonas Ström till EFN.

Prenumerera från 225 kr/mån – magasinet med unika analyser, intervjuer och reportage.
På tisdagsmorgonen meddelade ABG och Nordnet att de har skapat ett gemensamt bolag för att satsa på private banking, förmögenhetsförvaltning. Bolaget är tänkt att lanseras 2027 och beräknas vid start ha omkring 15–20 anställda.
”Genom att kombinera Nordnets ledande digitala plattform med ABGSC:s spets inom rådgivning, förvaltning och analys skapas en ny aktör som ger privatmarknaden tillgång till finansiella tjänster av institutionell klass”, heter det i pressmeddelandet.
Vd för det nya blir Martin Ringberg, tidigare Sverigechef på Nordnet. Styrelseordförande blir Jonas Ström som fram till den 1 september i år var vd på ABG.

Både ABG och Nordnet har sedan tidigare haft varsin private banking-satsning. Jonas Ingerdal Predikaka har varit chef för ABG:s del och Michel Yousif har haft motsvarande roll på Nordnet.
Michel Yousif kommer dock fortsatt att ha den rollen på Nordnet som även vidare fortsätter sin interna private banking-del.
– Vi har inte haft rådgivning, förvaltning och analys hos oss. Det är det sista steget i vårt private banking-erbjudande som vi i stället lanserar tillsammans med ABG. Om man vill ha en människa av kött och blod att diskutera sina investeringar med så går man till det nya bolaget, säger Nordnets kommunikationschef Johan Tidestad.
”Ska vara ett livslångt äktenskap”
Till skillnad från Nordnet kommer ABG:s private banking-del att drivas i det nya bolagets regi. Samtidigt kvarstår det gamla ABG-upplägget. För att få tillgång till private banking-rådgivningen i det nya bolaget krävs 10 miljoner kronor, inklusive tjänstepension, i placerbart kapital.
EFN frågar blivande styrelseordförande Jonas Ström vad som särskiljer det nya upplägg från de aktörer som redan finns på marknaden.
– Vi bygger det nya bolaget på ABG:s gamla private banking-verksamhet. Vi erbjuder i praktiken ett institutionellt erbjudande till kunderna, där du som kund får tillgång till institutionell analys, transaktioner och rådgivning som baseras på vår kunskap. Till skillnad från många andra aktörer har inte vi något fondbolag, vilket gör att vi kan handplocka de bästa fonderna eller aktierna utan några förbehåll om att vi försöker plantera våra egna produkter, säger han.
– Vi kanske blir störst en dag, men just nu är ambitionen att bli bäst.
Det nya bolaget kommer att ägas till lika delar av Nordnet och ABGSC. Enligt Jonas Ström inleddes dialogen i våras och därefter har det varit en ”lång dejtingprocess”.
– Vi är lite förälskade och det kan vara farligt, men den förälskelsen övergår snabbt i en kärlek till aktier och goda investeringsbeslut. Det har förenat oss trots alla hinder som kan uppstå när man ska starta ett samriskbolag.
Om saker går dåligt, hur kommer det gemensamma boet att delas upp – kan någon sälja sin andel?
– Det är inte så att vi är ovana kring avtalsverk. Vi har gått in i det här med ambitionen om att det ska vara ett livslångt äktenskap, men självklart har vi tagit höjd för om något oförutsett skulle hända. Men det är ett rakt avtal, utan särskilt många val för alternativa utvägar.
Sparkar ABG-chefen
När ABG:s satsning på private banking inleddes 2023 så rapporterades det om en massrekrytering till ABG från Carnegie. Ambitionen var tydlig: ABG skulle vara etta på private banking inom fem år. Realtid var först med att rapportera om att namn som Andreas Ebbe, Fredrik Göthe, Jonas Elofsson och Marcus Bohmelin hade rekryterats över från Carnegie.
Chef för verksamheten blev Jonas Ingerdal Predikaka som i och med dagens besked lämnar ABG, medan de övriga stannar och fortsätter med den nya satsningen.
Hur ska man se på detta? Har satsningen inte gått så mycket framåt som ni hade önskat?
– I praktiken kom vi igång med satsningen efter sommaren 2025. Vi har varit igång i drygt ett år, men vi kom igång senare än vi hade hoppats. Det var en längre förberedelsefas, men sedan efter lanseringen har vi följt affärsplanen till punkt och pricka. Det sker en förändring nu när vi går in i samarbetet och det kommer att reflekteras i laget också. Att Martin Ringberg blir vd är en konsekvens av affären.
Vad ska Jonas Ingerdal Predikaka göra i stället?
– Jonas kommer inte att ha någon roll i den nya verksamheten. Vi vill tacka honom för hans viktiga bidrag till att bygga upp ABG Private Banking till vad det är i dag. Vad han väljer att göra härnäst är en fråga för honom att kommentera
