Alleimas vd efter ståltullarna: Prishöjningar väntar
Donald Trumps skärpta tullar slår mot ståltillverkande Alleima. Nu väljer Sandvik-avknoppningen att höja priserna och satsa på mindre cykliska branscher för att slippa ta kostnadssmällen. Det uppger bolagets vd Göran Björkman i en intervju med Bloomberg.

Följetongen med Donald Trumps tullar fortsätter. Det senaste budet är att imoporttullarna på stål och aluminium ska höjas till 50 procent, med start imorgon fredag.
Ett företag som nu agerar är Sandvik-avknoppningen Alleima, som tillverkar just stål.
I en intervju med Bloomberg så säger bolagets vd, Göran Björkman, att Alleima inte kommer att ta upp några kostnader från tullarna. I stället kommer de fokusera på att höja priserna – och rikta in sig på specifika branscher, som är mindre cykliska.
Satsar på hälsosektorn
Ett sådant är hälsosektorn, där Alleima i nuläget har en liten marknadsandel.
– Det är en marknad som växer väldigt snabbt och flera länder investerar mer än någonsin i sjukvård, säger Göran Björkman till Bloomberg.
I nuläget sker en fjärdedel av all Alleimas export till USA.
Valutaeffekter tynger i närtid
Därmed hotar en starkare svensk krona som sedan årsskiftet är upp 16 procent mot den amerikanska dollarn. Analytiker på DNB Carnegie varnade tidigare i år för att det skulle kunna sänka Alleimas vinst med upp emot 9 procent under året.
Enligt Göran Björkman är det svårt att göra något åt valutaeffekterna i närtid.
– Jag är säker på att vi kan hantera delar av det, genom vårt fotavtryck, men framför allt via prissättning, säger han.
Följ taggar
