Allt fler lånar till aktieköp – ”tecken på marknadseufori”
Investerare lånar pengar för att köpa aktier i en takt som senast sågs under marknadsbubblor, enligt data från Deutsche Bank, skriver CNBC. De enda perioderna med större ökningar under två månader inträffade före IT-bubblan 2000 och finanskrisen 2008.

Jim Reid, chef för makro och analys på Deutsche Bank, skriver att nivåerna som investerare lånar pengar för till att köpa aktier nu, är ett tydligt tecken på marknadseufori.
Nivån av belåningsskuld på New York-börsen i maj och juni var den femte största ökningen under två månader sedan 1998, enligt data från banken.
”Även om den nuvarande ökningen inte riktigt når de extrema nivåerna från de tidigare episoderna och därför lätt skulle kunna fortsätta uppåt, är det ändå en av de mest aggressiva tolvmånadersökningarna som någonsin noterats,” skrev Reid i ett meddelande till kunderna på Deutsche Bank.
Varningen kommer samtidigt som den marknaden har återhämtat sig rejält från bottennivåerna i april, när Trump kom med sina tullhot. S&P 500-indexet har stigit med över 30 procent på mindre än 4 månader från, och slog rekord flera dagar i rad förra veckan.
Varnar för spekulationsvåg
Andra varnar också för negativa konsekvenser när den spekulativa handeln på Wall Street ökar, på grund av att meme-aktier har börjat dyka upp igen. Småinvesterare med stark närvaro på forum som Reddit har riktat in sig på aktier hos företag med hög blankning som Opendoor, Go Pro och Krispy Kreme, vilket skapar så kallad short squeeze.
– Det är enorm short squeeze just nu. Vi ser udda bolag gå som tåget och och det händer massa konstigheter på börsen som indikerar att glädjen står högt och det kan vara läge att vara lite mer försiktig och fundersam över det som händer, sa Nordeas chefsstrateg Johan Larsson till EFN häromdagen.
