Analyshuset: Köp Evolution – så stora blir återköpen
Pareto ser köpläge i Evolution efter kursraset.
Analyshuset tror på ett trendskifte där både tillväxter och marginalen förbättras.
”Vi räknar med ett återköp om minst 1 miljard euro”, skriver man.

Analyshuset höjer riktkursen från 600 till 700 kronor och sätter en köprekommendation på livecasinojätten Evolution.
”Efter två år av avtagande tillväxt och marginalpress förväntar vi oss ett trendskifte under Q1, där både tillväxt och marginaler förbättras. Detta stöds av fortsatt förbättring i Asien, där spelaraktiviteten varit stark under kvartalet, samt stabilisering i Europa. Vidare räknar vi med att återköp om minst 1 miljard euro annonseras i nära anslutning till årsstämman, vilket också bör stödja aktien”, skriver Pareto.
Aktien har den senaste månaden gått starkt och avancerat runt 10 procent. Samtidigt summeras raset de senaste tre åren till 55 procent.
Återköp på 1 miljard euro?
Pareto tycker sig se stark spelaraktivitet i Asien och höjer därför sina estimat för 2026-2028 med ett par procentenheter.
”Marknadstillväxten i Nordamerika har varit fortsatt stark under januari–februari (+24 procent y/y), om än något avtagande från 27 procent i Q4. Om detta håller i sig i mars motsvarar det en sekventiell marknadstillväxt på 3 procent, något över vår prognos”, skriver analyshuset.
Evolution gav i mitten av mars det något oväntade beskedet om att ingen utdelning kommer att lämnas. Pareto räknar med att ett återköpsprogram om minst 1 miljard euro annonseras i nära anslutning till årsstämman.
”Det bör ge ytterligare stöd åt aktien. Sammantaget anser vi att detta skapar en attraktiv investeringsbild”, skriver man.
Aktien stiger runt 2 procent på tisdagsmorgonen.



