Analytiker höjer vinstprognoser för Boliden
Analytikerna har höjt sina vinstprognoser för Boliden efter företagets starka kvartalsrapport. Nu skruvas förväntningarna upp både vad gäller rörelseresultatet och utdelningen.

Analytikernas snittförväntningar på gruv- och smältverksbolagets rörelseresultat, exklusive omvärdering av processlager, för det innevarande räkenskapsåret 2025 har höjts med 5,8 procent samt med 7,7 respektive 5,3 procent för de efterföljande räkenskapsåren 2026 och 2027.
Det framgår av Infronts uppdaterade konsensus som sammanställts efter Bolidens delårsrapport för det tredje kvartalet som släpptes den 22 oktober.
Under det gångna kvartalet landade Bolidens rörelseresultat, exklusive omvärdering av processlager, på 2.752 miljoner kronor, vilket var 11 procent över väntade 2 481 miljoner, enligt Infronts estimat.
Tror på ökad utdelning
Vidare räknar analytikerna, enligt Infronts sammanställning, att Boliden kommer att dela 8:61 kronor per aktie till aktieägarna under 2025, vilket är en ökning med 11 procent jämfört med sammanställningen som gjordes före den senaste delårsrapporten.
Noterbart var att Boliden ställde in den ordinarie utdelningen för 2024 i syfte att minska den emission som gjordes med anledning av finansieringen av förvärven från Lundin Minings gruvor Neves-Corvo och Zinkgruvan.
Följ taggar
