TOPPNYHETER:

Analytiker om Stordalens investering: ”Inte säkert att det blir en dunderaffär”

Norweigan förvärvar NLTG – som har varumärket Ving – av bland andra Petter Stordalen vars Strawberry blir storägare i Norweigan.
– Det är en extremt tuff bransch, säger EFN:s analytiker Peter Hedlund.
Petter Stordalen. Foto: TT Nyhetsbyrån

På tisdagsmorgonen kom beskedet om att Norweigan köper Nordic Leisure Travel Group (NLTG) för 7,94 miljarder svenska kronor.

Försäljare är bland annat Petter Stordalens Strawberry, som äger Ving tillsammans med det svenska riskkapitalbolaget Altor och det brittiska riskkapitalbolaget TDR.

Affären – som till stor del sker med aktier – gör dock att både Strawberry och Altor blir storägare i Norweigan.

– Strawberry passar med Norwegian och man kan se en helhetssynergi. Flygbolag är alltid pressade så att man går ihop och blir större har vi sett prov på tidigare. Det är en extremt tuff bransch, säger EFN:s analytiker Peter Hedlund.

– Stordalen fortsätter expandera sitt imperium. Färgstark karaktär och lyckats väl i det han företaget sig så det är ju kul att han fortsätter investera.

Samtidigt höjer han ett varningens finger:

– Vi har inte sett slutet på Hormuzkrisen med dyra flygbränsen och allt vad det innebär. Man förstår rationalen men det går inte att vara säker på att det blir en dunderaffär.

Norweigan sjunker med 2,3 procent på Oslo Börs, vilket är sämre än Oslo-börsen i stort som stiger med 0,1 procent.

Ellen HagströmReporter och programledare[email protected]
Hämta EFN:s app för iOS och Android - gratis: nyheter, analyser, börs, video, podd
Nästa Artikel