TOPPNYHETER:

Analytiker ser köpläge i SCA – värdena "betydligt större än aktiekursen indikerar"

Ålandsbanken behåller en positiv syn på SCA:s aktie efter skogsbolagets rapport för det första kvartalet, där rörelseresultatet var 8 procent lägre än konsensus med svaga produktmarknader och betydande valutamotvind som tyngde. Det framgår av en analys.

SCA:s vd Ulf Larsson. Foto: Sven Lindwall
Testa EFN Finansmagasinet för 29 kr per månad i tre månader – veckomagasin med unika analyser, intervjuer och reportage.

"Kostnadskontrollen i bolaget är fortsatt god, vilket avspeglas i en stabil rörelsemarginal, och vi bedömer att SCA kan få god utväxling i resultatet när produktmarknaderna väl förbättras", skriver Ålandsbanken.

Banken noterar att skogstillgångarnas värde uppskattas till motsvarande cirka 119 kronor per aktie i rapporten, eller cirka 114 procent av dagens marknadsvärde, vilket enligt banken antingen innebär att marknaden sätter en stor rabatt på skogstillgångarna eller en "mycket låg" värdering på industrirörelsen.

"De underliggande värdena i skogstillgångarna och en välinvesterad industrirörelse är betydligt större än dagens aktiekurs indikerar – frågan är bara hur lång tid det tar innan vi får se en uppvärdering av sektorn", skriver Ålandsbanken.

Även Handelsbanken, som sänker sin riktkurs till 130 kronor från 135 men behåller sin köprekommendation för SCA, skriver i en analys att skogstillgångarna antingen handlas med betydande rabatt eller att de industriella tillgångarna värderas negativt.

"De viktigaste katalysatorerna vi ser är realiserade containerboardpriser under det andra kvartalet, en viss lättnad vad gäller kostnaderna för massaved under det andra halvåret om nuvarande trender håller i sig (med cirka sex månaders eftersläpning), samt en potentiell andra prishöjning på containerboard sent under det andra kvartalet eller tidigt under det tredje kvartalet", skriver SHB.

SB1 bedömer i sin tur att en vändning är på plats och att positiva pris- och kostnadseffekter ger stöd för en återhämtning från andra kvartalet, men sänker sitt ebitda-estimat med 6 procent för 2026.

"Vi prognostiserar en genomsnittlig årlig ebitda-tillväxt på 15 procent fram till 2028, med ett resultat kring 10 miljarder kronor det året", skriver SB1 som behåller sin köprekommendation med riktkursen 140 kronor.

SCA-aktien handlades ned närmare 3 procent på rapporten i fredags och sjönk ytterligare 0,9 procent till 103:50 kronor efter en drygt en och en halv timmes handel på måndagen.

Följ taggar

Hämta EFN:s app för iOS och Android - gratis: nyheter, analyser, börs, video, podd
Nästa Artikel