Analytiker tror på rally: ”Ganska bra förutsättning”
Men förhoppningar finns om att börsåret kan avslutas med ett klassiskt tomterally, rapporterar CNBC.

Prenumerera från 225 kr/mån – magasinet med unika analyser, intervjuer och reportage.
December brukar normalt sett vara en stark månad för de amerikanska börserna, speciellt under ett valår, men i år har Dow Jones-indexet fallit med över 5 procent under årets sista månad samtidigt som S&P 500 tappat drygt 2 procent. Nasdaqs index visar visserligen plussiffror, men bara knappa 1 procent.
Investerare kan dock trösta sig med att majoriteten av vinsterna i december vanligtvis kommer under den andra halvan av månaden i form av ett tomterally.
I år anser vissa analytiker att det dessutom ser extra gynnsamt ut efter förra veckans nedgång som raderade ut en del av euforin på aktiemarknaden.
– Det är en ganska bra förutsättning, säger Eric Clark, portföljförvaltare på Rational Dynamic Brands Fund, till CNBC.
Ett tomterally – som vanligtvis inträffar under årets fem sista handelsdagar och de två första i januari – kan vara precis den uppsving S&P 500 behöver. Enligt data från Stock Trader’s Almanac, som går tillbaka till 1969, har det breda indexet ökat med i genomsnitt 1,3 procent under denna period.
