TOPPNYHETER:

Askers svar efter analysen som sänkte aktien: ”Olika syn”

Serieförvärvaren Asker återkommer i ett skriftligt svar efter att EFN ställt frågor om DNB Carnegies analys som sänker aktien med över 20 procent på fredagen. Bland annat trycker Asker på att bolagets definitioner av alternativa nyckeltal inte är unika, utan används av flera andra bolag på börsen.
Bildmontage med en börsskärm som visar aktiekurser och en porträttbild av en leende kvinna.
Askers kommunikationschef Emma Rheborg svarar på analysen som sänker aktien på fredagen. Foto: Lisa Mattisson/Pressbild

I analysen helvänder DNB Carnegie och sänker aktien till sälj från köp och nästan halverar sin riktkurs till 60 kronor, från 105. Bland annat har analyshuset, som genomfört ett analytikerbyte, skarpa synpunkter på bolagets redovisning.

”Vi noterade ett flertal av Askers redovisningsantaganden som hade kunnat vara mer försiktiga och som var avgörande för var bolagets resultat för 2025 hamnade; det gäller Askers sätt att aktivera investeringar i immateriella tillgångar, dess överdrivna användning av att klassificera kostnader som jämförelsestörande poster, samt avsättningar för både förfallna kundfordringar och reserv för inkurans”, skriver analytikerna Johan Sundén och Carl Korsheden i en analys som får stort genomslag på börsen under fredagen.

Redan för ett år sedan skrev EFN:s analytiker Peter Hedlund att Askers materiella avskrivningar i de befintliga rörelserna har varit klart högre än investeringarna innan fjolåret.

– Det är ingen nyhet att Askers kassaflöde inte hängt med ebita-resultatet. Jag tycker alltid man ska vara skeptisk till aktiveringar i immateriella tillgångar och engångsposter, säger Peter Hedlund om DNB Carnegies analys.

Askers svar: ”Olika syn”

Huvudpersonerna själva är dock fåordiga, men uppger för EFN:

”Vi noterar DNB Carnegies analys. Rapporten bygger på analytikernas egna antaganden och syn på värderingsmodell. Analysen säger inte att vi har gjort något fel utan det handlar om olika syn på hur alternativa nyckeltal ska definieras”, skriver kommunikationschef Emma Rheborg i ett mejl.

”Asker redovisar i enlighet med IFRS och lämnar transparanta upplysningar om både redovisningsprinciper och alternativa nyckeltal. Våra definitioner av alternativa nyckeltal är inte unika, utan används även av andra bolag på börsen.”

EFN har frågat hur bolaget ser på börsens reaktion men har i skrivande stund inte fått något svar.

Följ taggar

Finansiella instrument i artikeln

Hämta EFN:s app för iOS och Android - gratis: nyheter, analyser, börs, video, podd
Nästa Artikel