Astra Zeneca i samtal om megaaffär

Läkemedelsjätten Astra Zeneca, med familjen Wallenbergs Investor som storägare, för samtal om ett samgående med amerikanska Bristol Myers Squibb, rapporterar Financial Times. Det skulle i så fall skapa ett av världens största läkemedelsbolag.
Man i mörkblå kostym på ett möte eller officiell sammankomst, med andra personer suddiga i bakgrunden.
Astra Zenecas vd Pascal Soriot. Foto: TT Nyhetsbyrån

Enligt Financial Times källor har samtalen pågått de senaste månaderna. En potentiell affär skulle kunna presenteras i närtid, men också försenas eller inte alls gå i lås.

Astra Zeneca har ett börsvärde på drygt 2 500 miljarder kronor, vilket gör det till världens sjunde mest värdefulla börsnoterade läkemedelsbolag. Bristol Myers Squibb är värt cirka 1 270 miljarder kronor vilket ger en tolfte plats på listan. Om affären går i lås skulle det vara en av historiens största fusioner, enligt Financial Times.

Värdens mest värdefulla läkemedelsbolag, amerikanska Eli Lilly, har ett börsvärde på nära 9 800 miljarder kronor. Astra Zeneca och Bristol Myers Squibb skulle vid ett samgående blir det fjärde största noterade läkemedelsbolaget.

Hur en affär skulle struktureras framgår inte av Financial Times uppgifter, tidningen skriver dock att den antagligen skulle behöva bestå av både kontanter och aktier.

Den brittiska affärstidningen lyfter dock den brittiska oron över att Astra Zeneca, som är Storbitanniens näst mest värdefulla börsbolag, i och med en affär skulle ta ytterligare ett steg mot att bli ett amerikanskt bolag. I februari i år slopade Astra Zeneca sina depåbevis på Nasdaq till förmån för en direktnotering på New York Stock Exchange.

Astra Zeneca har avböjt att kommentera Financial Times uppgifter och Bristol Myers Squibb har inte svarat.

EFN har sökt Investor som meddelar att de inte kommenterar ”rykten och spekulationer”.

Astra Zeneca bildades 1999 genom en sammanslagning av svenska Astra och brittiska Zeneca. Astra Zenecas största ägare med styrelserepresentation är familjen Wallenbergs maktbolag Investor. De representeras i styrelsen av Marcus Wallenberg.

Wallenbergveteranen Leif Johansson, som bland annat har varit vd för Electrolux och AB Volvo samt ordförande för Ericsson och Astra Zeneca, satt 1998–2011 i styrelsen för Bristol Myers Squibb. I Astra Zeneca svingade han klubban 2012–2023 och i dag sitter han i styrelsen för Knut och Alice Wallenbergs stiftelse, som är största ägare för Investor. Han sitter även i Investors valberedning.

Porträtt av en äldre man med vitt hår, klädd i mörkblå kostym och blå slips.
Marcus Wallenberg sitter i Astra Zenecas styrelse sedan 1999. Foto: Lisa Mattisson

Följ taggar

Finansiella instrument i artikeln

Hämta EFN:s app för iOS och Android - gratis: nyheter, analyser, börs, video, podd
Nästa Artikel