Astra Zeneca får dubbla EU-rekommendationer
Det framgår av separata pressmeddelanden.
Rekommendationen avser Trixeo Aersophere som underhållsbehandling av astma hos patienter som är tolv år och äldre, vars sjukdom inte är adekvat kontrollerad med en kombination av inhalationskortikosteroid och en långverkande beta2-agonist.
Trixeo Aerosphere är en inhalator som marknadsförs under namnet Breztri Aerosphere i USA, Kina och Japan.
CHMP baserade sitt positiva utlåtande på resultat från fas 3-studierna Kalos och Logos, skriver Astra Zeneca.
Ett slutligt godkännande skulle addera en andra indikation för Trixeo, utöver KOL i Europa.
Vad gäller Enhertu plus pertuzumab som Astra Zenecas och Daiichi Sankyo står bakom, så rekommenderas läkemedlet för godkännande i EU som förstahandsbehandling för patienter med HER2-positiv metastaserad bröstcancer.
Om kombinationen godkänns skulle Astra Zeneca och Daiichi Sankyos Enhertu plus pertuzumab bli den första nya behandlingen i EU på över ett decennium för förstahandsbehandling av HER2-positiv metastaserad bröstcancer, skriver Astra Zeneca.
Följ taggar
