Australien väntas höja syrräntan

Australiens centralbank väntas höja styrräntan igen när direktionen sammanträder i veckan, i spåren av stigande energipriser till följd av kriget i Mellanöstern.
Det rapporterar Bloomberg News.

Testa EFN Finansmagasinet för 29 kr per månad i tre månader – veckomagasin med unika analyser, intervjuer och reportage.

Ekonomer räknar med att Reserve Bank of Australia höjer styrräntan till 4,10 procent vid tisdagens räntebesked. Penningmarknaden prisar samtidigt in omkring två tredjedelars sannolikhet för en räntehöjning i mars och ytterligare åtstramning senare under året.

"Iran-konflikten innebär en betydande uppåtrisk för inflationen, och våra nuvarande uppskattningar tyder på att den totala inflationen kan närma sig 5 procent", sade Nick Stenner, vid Bank of America.

Stenner tillade att centralbanken har "begränsat utrymme" att bortse från energichocken med tanke på redan höga prisökningar och en stram arbetsmarknad.

Att inte höja räntan i mars "ökar risken för en mer störande åtstramning senare, om inflationen biter sig fast i förväntningarna", sade han.

Då kan inflationen toppa

Australiens finansminister Jim Chalmers sade i en intervju med Sky News att hushållen sannolikt kommer att möta ökade levnadskostnader.

"Vi har kört ett par scenarier som klargör några realistiska antaganden om globala oljepriser och hur det potentiellt skulle påverka inflationen, och hur länge," sade Chalmers. "Inflationen kan toppa någonstans mellan mitten och de högre fyra procenten", tillade han.

RBA blev förra månaden den första större centralbanken i Väst att höja räntan i år, med hänvisning till risken att inflationen annars biter sig fast.

De flesta ekonomer väntar sig ytterligare en höjning i maj, vilket skulle ta styrräntan till 4,35 procent.

Hämta EFN:s app för iOS och Android - gratis: nyheter, analyser, börs, video, podd
Nästa Artikel