Banken: Svag kursutveckling ger köpläge i Balder
Efter en tid med svag kursutveckling för Balder ser Handelsbanken nu ett mer attraktivt ingångsläge. Värderingen har kommit ner till nivåer som överkompenserar för den begränsade tillväxten, samtidigt som flera tydliga triggers kan vända utvecklingen.
Det skriver Handelsbanken i en analys i vilken rekommendationen höjs till köp från behåll med en oförändrad riktkurs om 73 kronor, vilket Nyhetsbyrån Direkt rapporterat tidigare på måndagen.
”Även om Balder fortsatt saknar tydliga tillväxtdrivare anser vi att en substansrabatt om cirka 45 procent tillsammans med ett P/E-tal på 12x kompenserar för den svaga tillväxten. Därtill blir bolagets storlek, diversifiering och stora exponering mot bostäder, med relativt låg risk, allt viktigare i investeringscaset”, skriver banken.
Ser flera triggers
I närtid finns enligt banken ett antal triggers, bland annat det faktum att Norion lämnar bolagets balansräkning.
”Detta förbättrar vinstkvaliteten, samtidigt som investerare kan välja att sälja eller behålla aktierna. Norion värderas för närvarande till 4:06 kronor per Balderaktie och motsvarande värde lämnar balansräkningen”, skriver Handelsbanken.
En annan trigger är återköp, som Handelsbanken tror kommer att öka under 2026.
”Vi höjer rekommendationen från Behåll till Köp men lämnar riktkursen oförändrad på 73 kronor. Utan att ändra vår grundsyn på bolaget (prognosjusteringarna relaterar till exkluderingen av Norion-bidraget) anser vi att ovanstående faktorer motiverar en mer positiv syn på aktien”, skriver Handelsbanken.
Följ taggar

