Bankens toppval inför rapporterna
Handelsbanken förväntar sig en relativt händelsefattig rapportsäsong för de nordiska bankerna – men gör ändå tre rekommendationsförändringar.
Deras toppval i sektorn: Nordea.
”Nordea kvarstår som vår favoritaktie i banksektorn då aktien handlas med värderingsrabatt trots hög avkastning på eget kapital”, skriver analytikern Martin Ekstedt i en ny analys.


De nordiska storbankerna har visat upp en varierande kursutveckling under det fjärde kvartalet. Sett till relationen mellan avkastning och värdering av det egna kapitalet ökade dock värderingspremien jämfört med övriga europeiska banker.
Handelsbanken räknar med en rapportsäsong utan någon större dramatik, men har ändå valt att göra tre rekommendationsförändringar.
När det gäller Swedbank upprepar banken sin kortsiktiga rekommendation sälj samtidigt som de sänker den långsiktiga rekommendationen till market perform.
”Swedbank är i fortsatta förhandlingar med det amerikanska justitiedepartementet avseende den tidigare penningtvättshärvan i Baltikum. Vi räknar inte med en lösning i närtid, och bedömer att valet av Donald Trump till president kan komma att innebära omfattande förändringar inom justitiedepartementet, vilket skulle kunna påverka tidsplanen och utfallet”, skriver analytikern Martin Ekstedt.
Även DNB får en sänkt rek, från market perform till underperform.
”Vi bedömer att DNB:s relativt ansträngda kapitalsituation minskar potentialen för utdelningar och aktieåterköp. Därtill handlas DNB-aktien med en värderingspremie, jämfört med sektorn (baserat på relationen kurs/eget kapital och avkastning på eget kapital)”, skriver Ekstedt.
SEB:s rek uppgraderas
När det kommer till Ekstedts tankar om SEB så är de betydligt mer positiva. Den kortsiktiga rekommendationen sälj uppgraderas till köp.
”Enligt vår mening skulle SEB kunna överleverera vad gäller kapitalöverföring till aktieägarna och ge en total direktavkastning/återköp om drygt 12 procent. Vi höjer vår kortsiktiga rekommendation på SEB till köp (från sälj) då vi förväntar oss positiva nyheter på denna front och att detta för närvarande väger tyngre än oron vad gäller ökad konkurrens i Baltikum och låg aktivitet på den svenska företagsmarknaden.”
Nordea kvarstår dock som Ekstedts förstahandsval inom sektorn. Rekommendationerna köp och outperform upprepas.
”Nordea har återupptagit sitt återköpsprogram och vi förväntar oss återköp om cirka 250 miljoner euro per kvartal framöver. Nordea kan också komma att offentliggöra ytterligare förvärv efter att man slutfört förvärvet av Danske Banks norska privatkundsaffär, till exempel i Sverige.”
