TOPPNYHETER:

Bergman & Beving höjer utdelningen

Verkstadsföretaget Bergman & Beving redovisar ett ebita-resultat på 139 miljoner kronor (125) för det fjärde kvartalet (januari-mars), i det brutna räkenskapsåret 2025/2026. Den justerade ebita-marginalen stärktes till 11,0 procent (9,5),

Testa EFN Finansmagasinet för 29 kr per månad i tre månader – veckomagasin med unika analyser, intervjuer och reportage.

Nettoomsättningen uppgick till 1.269 miljoner kronor (1.311).

Rörelseresultatet blev 138 miljoner kronor (-169).

Resultatet efter skatt var 91 miljoner kronor (-207). Resultatet per aktie landade på 3:30 kronor (-7:80).

Styrelsen föreslår en utdelning om 4:20 kronor per aktie (4:00) för året 2025/2026.

Bergman & Bevings vd Magnus Söderling kommer även framöver prioritera vinst framför tillväxt.

"Vi kommer även framöver att prioritera vinsttillväxt framför volymtillväxt och att allokera kapital till bolag med hög lönsamhet och attraktiva tillväxtmöjligheter. Med vår stärkta organisation, en tydlig förvärvsagenda och en kultur präglad av affärsmannaskap och handlingskraft har vi goda förutsättningar att hantera en omvärld där ökade energi- och fraktpriser kan bestå, speciellt om konflikten i Mellanöstern drar ut på tiden", skriver Magnus Söderlind i vd-ordet av rapporten.

Bergman & Bevings vd fortsätter att han "ser goda möjligheter att fortsätta förbättra koncernens marginaler, kassaflöde och vinst per aktie".

Hämta EFN:s app för iOS och Android - gratis: nyheter, analyser, börs, video, podd
Nästa Artikel