TOPPNYHETER:

Bergmans sorti sänker Sweco – ”uppskattad vd”

Åsa Bergman lämnar vd-posten på Sweco efter nio år och totalt 35 år i bolaget.
Under hennes tid som vd har Sweco gått strax bättre än Stockholmsbörsen.
– Hon är en uppskattad vd så det är klart att någon form av reaktion kan komma, säger Paretos analytiker David Hallberg.
Aktien faller nära 3 procent på beskedet.
En man i smoking överlämnar en utmärkelse till en kvinna i grön klänning på en scen, med ytterligare personer i bakgrunden.
Kung Carl Gustaf delar ut guldmedalj till Åsa Bergman vid Kungliga Ingenjörsvetenskapsakademiens (IVA) högtidssammankomst i Stadshuset i oktober 2021. Foto: TT Nyhetsbyrån

Åsa Bergman lämnar vd-posten efter nio år vid rodret. Totalt har hon varit 35 år på Sweco.

– Det är svårt att beskriva den fantastiska och långa resa jag haft med Sweco. Den har handlat om tillväxt, internationalisering och teknikutveckling och mitt i allt detta om de människor som gjort det hela möjligt. Jag känner djup tacksamhet gentemot styrelsen och alla medarbetare för deras stöd och engagemang, säger Åsa Bergman i pressmeddelandet.

Hon fortsätter sedan:

– Och det har därför varit svårt att landa i det här beslutet men jag är redo och nyfiken på att växla om och utforska nya karriärmöjligheter.

Sedan beskedet kom om att Bergman skulle ta över som vd den 26 mars 2018 har Sweco-aktien genererat en totalavkastning på nära 170 procent. Det är något mer än Stockholmsbörsens 160 procent under samma period.

Analytikern: En uppskattad vd

David Hallberg bevakar Sweco för Paretos räkning och ser Åsa Bergman som en vd som marknaden har uppskattat.

– Hon är en uppskattad vd så det är klart att någon form av reaktion kan komma.

– Jag har alltid tyckt att hon har haft en bra position om man kollar på Sweco och vilken organisk tillväxt de har haft jämfört med andra teknikkonsulter utifrån både tillväxt och marginalprofil.

Aktien backar 2,6 procent på beskedet, medan Stockholmsbörsen stiger 0,5 procent på fredagen.

Hämta EFN:s app för iOS och Android - gratis: nyheter, analyser, börs, video, podd
Nästa Artikel