Beskedet: Åtta nya globalfonder i PPM

Fondtorgsnämndens upphandling av aktivt förvaltade globalfonder i PPM-systemet har resulterat i att 14 fonder valts ut. Av dessa fanns sex sedan tidigare på fondtorget medan åtta är nya.

En penna pekar på en tabell med data och färgade indikatorer
PPM Fondtorget. Foto: TT Nyhetsbyrån
Testa EFN Finansmagasinet för 29 kr per månad i tre månader – veckomagasin med unika analyser, intervjuer och reportage.

Det framgår av ett pressmeddelande.

Kategorin är en av de största i PPM-systemet med cirka 910.000 sparare och ett samlat kapital på drygt 200 miljarder kronor. Det motsvarar 16 procent av det totala kapitalet på fondtorget exklusive förvalet AP7 Såfa.

Bland fonder som inte finns med kan nämnas Nordea Global, Skagen Global, AMF Aktiefond Världen, Robur Access Global, Handelsbanken Global Tema, SEB Dynamisk Aktiefond, Lannebo Global med flera. Storebrand har heller ingen utvald fond.

Tilldelningsbeslutet innebär att cirka 200 miljarder kronor av premiepensionsspararnas medel fördelas till de upphandlade fonderna, skriver Fondtorgsnämnden.

Fonderna som får tilldelning är

AMF Aktiefond Global

D&G Global All Cap

Fidelity Global Equity Income ESG

JP Morgan Global Sustainable Equity

Jupiter Merian World Equity

Robeco Global Stars

Schroder Selection Fund Global Sustainable Value

SEB Global Aktiefond

Folksam LO Världen

Swedbank Robur Aktiefond Pension

Columbia Threadneedle Global Focus

BankInvest Global Equities

BankInvest Global Equity Income

Ålandsbanken Global Aktie Placeringsfond

Följ taggar

Hämta EFN:s app för iOS och Android - gratis: nyheter, analyser, börs, video, podd
Nästa Artikel