Beskedet: Skatten höjs i Stockholm

De rödgröna ska höja skatten i Stockholms stad, samtidigt som när regeringen och SD sänker skatten för höginkomsttagare.

Karin Wanngård, finansborgarråd (S) i Stockholm.
Testa EFN Finansmagasinet för 29 kr per månad i tre månader – veckomagasin med unika analyser, intervjuer och reportage.

Det meddelar det det rödgröna styret i en debattartikel i Aftonbladet. Höjningen handlar om 24 öre per 100-lapp.

Styret skriver att det inte är något enkelt beslut, men nödvändigt.

"Stockholms skattehöjning på 24 öre möjliggör investeringar om närmare 900 miljoner kronor i invånarnas välfärd. Alternativet hade varit 1 400 färre anställda lärare, fritidspedagoger och socialsekreterare. Det har Stockholm inte råd med", skriver Karin Wanngård, finansborgarråd (S), Clara Lindblom, bostads- och fastighetsborgarråd (V), Åsa Lindhagen, miljö- och klimatborgarråd (MP), i debattartikeln.

För en familj med en inkomst på 600 000 kronor per år i Stockholm innebär de rödgrönas förslag 74 kronor mer i slutlig skatt per månad.

"Stockholms rödgröna styre kommer att göra det som krävs för att säkra välfärden och tackla klimatkrisen", skriver styret vidare.

Hämta EFN:s app för iOS och Android - gratis: nyheter, analyser, börs, video, podd

Nytt nummer ute varje vecka

Testa EFN Finansmagasinet för 29 kr per månad i tre månader!

Ett helt magasin varje vecka fullspäckat med unika aktiecase, intervjuer med näringslivets mest spännande människor, reportage från platser som styr marknaden, livsstil och vetenskap.

Skaffa din prenumeration idag!

Nästa Artikel
;