Biljättarnas nya drag: ska döda räckviddsångesten
Räckviddsångest kan snart vara ett minne blott för alla elbilsägare.
Nu satsar västerländska biltillverkare på en ny teknik som ska locka tveksamma köpare – och samtidigt möta konkurrensen från Kina.
– Räckviddsförlängning är en tydlig ny trend, säger Stellantis vd Antonio Filosa till Financial Times.

Räckviddsförlängda elbilar kombinerar en elmotor med en liten förbränningsmotor som enbart laddar batteriet. En teknik som redan fått fäste i Kina, där marknaden vuxit snabbt.
Nu överväger Volkswagen, Renault och BMW att lansera liknande lösningar i Europa.
Syftet är att locka bilköpare som ännu tvekar inför att gå över helt till el, samtidigt som biltillverkarna försöker möta den växande konkurrensen från kinesiska aktörer.
Till skillnad från laddhybrider drivs bilarna huvudsakligen av elmotorn, medan förbränningsmotorn enbart fungerar som generator – vilket enligt förespråkarna ger lägre utsläpp och längre räckvidd.
Den franska biltillverkaren Renault har redan tagit steg i riktningen. Bolaget planerar att bygga medelstora elbilar på en ny plattform som ska erbjuda upp till 750 kilometers räckvidd i helt elektriskt läge – och upp till 1 400 kilometer med räckviddsförlängare.
– Vi tror att vi kan övertyga 70 procent av kunderna att gå över till elbilar till 2030 med ett räckviddsförlängt alternativ, säger Renaults vd François Provost till Financial Times.
Experter varnar: kan bli en dyr omväg
Utöver efterfrågan finns också en geopolitisk dimension. Räckviddsförlängda elbilar omfattas av de högre tullar som EU infört på kinesiska elbilar, medan laddhybrider inte gör det.
Samtidigt växer intresset även i USA, där biltillverkare som Stellantis planerar att lansera räckviddsförlängda pickuper och suvar.
Kritiker menar dock att tekniken riskerar att bli en dyr omväg. Enligt Transport & Environment har bilarna bränsleförbrukning i nivå med bensindrivna suvar när batteriet är urladdat.
– Om räckviddsförlängda elbilar ersätter andra hybrider eller rena förbränningsmotorer, då är det en vinst. Men om de ersätter en elbil, då är det en förlust, säger T&E:s bildirektör Lucien Mathieu.

