TOPPNYHETER:

Birgitte Bonnesen frias i Högsta domstolen

Högsta domstolen friar Swedbanks tidigare vd Birgitte Bonnesen, vilket framgår av ett pressmeddelande.
Hovrätten har tidigare dömt henne till fängelse i ett år och tre månader för grovt svindleri.

Swedbanks tidigare vd Birgitte Bonnesen frias av Högsta domstolen. Foto: TT Nyhetsbyrån
Testa EFN Finansmagasinet för 29 kr per månad i tre månader – veckomagasin med unika analyser, intervjuer och reportage.

Det var under hösten 2024 som hovrätten fällde Birgitte Bonnesen till fängelse för grovt svindleri. Nu meddelar Högsta domstolen att hon frias och går därmed på tingsrättens linje.

Hovrättens dom baserades på att de ansåg att hon lämnat vilseledande uppgifter om Swedbanks problem med att motverka penningtvätt i Estland mellan 2007 och 2015. Detta i intervjuer med SvD och TT.

Tingsrätten gick på en annan linje och nu gör Högsta domstolen detsamma. HD skriver att intervjuerna som Bonnesen gett har varit ”svar på frågor av granskande journalistisk karaktär i vad som måste betecknas som sedvanliga intervjusituationer och det har inte på något sätt framkommit att hennes syfte har varit att använda intervjuerna som ett medel för att sprida vilseledande uppgifter som skulle påverka bedömningen av banken i ekonomiskt hänseende”.

Vidare skriver Högsta domstolen:

”Intervjuerna har utgjort led i en journalistisk verksamhet och ligger inom ramen för de intressen som yttrandefrihetsgrundlagarna avser att värna. Bankdirektörens svar på de frågor som ställdes omfattas därmed av meddelarfriheten och hon har därför frikänts helt.”

Ellen HagströmReporter och programledare[email protected]
Hämta EFN:s app för iOS och Android - gratis: nyheter, analyser, börs, video, podd
Nästa Artikel