Prenumerera

Blandade tongångar i Asien – Tokyo stiger

Asienbörserna går mot ett blandat veckoavslut efter nedgångar på Wall Street i spåren av Fed-chefens tal. Den kinesiska detaljhandeln steg mer än väntat samtidigt som industriproduktionen om in under förväntan. Stockholmsbörsen går mot en ljusröd öppning.

Asien, börs Foto: Shutterstock
Publicerad: 15 nov. 2024, 06:27Uppdaterad: 15 nov. 2024, 06:27
Få EFN Finansmagasinet gratis i tre månader – veckomagasin med unika analyser, intervjuer och reportage.

Börserna på Fastlandskina handlas ned på fredagsmorgonen svensk tid där Shenzen- och Shanghaibörserna är ned 0,6 respektive 0,2 procent. Muntrare humör är det på Hongkongbörsen som är upp 0,4 procent och i Tokyo som leder uppgångarna med 0,9 procent.

Det har varit en makrotung dag i Kina där färska detaljhandelssiffror som kom in över analytikernas förväntningar för oktober medan industriproduktionen kom in strax under.

I Japan kom BNP-siffrorna in i linje med förväntningarna och ökade med 0,2 procent i kvartalstakt och 0,3 procent i årstakt.

I USA tappade börserna fart efter Fed-chefen Jerome Powells tal där han indikerade att centralbanken inte har bråttom att sänka räntorna. I eftermiddag väntas färska detaljhandelssiffror för USA.

Stockholmsbörsen vände upp på torsdagen men ser ut att inleda fredagens handel svagt nedåt enligt handeln hos IG Markets. Under morgonen väntas rapporter från bland annat Fastator och Nibe samt nya arbetslöshetssiffror för oktober.

Hämta EFN:s app för iOS och Android - gratis: nyheter, analyser, börs, video, podd

Vill du läsa Finansmagasinet?

Just nu 3 månader gratis!

Ett helt magasin varje vecka fullspäckat med unika aktiecase, intervjuer med näringslivets mest spännande människor, reportage från platser som styr marknaden, livsstil och vetenskap.

Skaffa din prenumeration idag!

Nästa Artikel
;