Brand vid svensk guldgruva – produktionen stoppad

Prenumerera från 225 kr/mån – magasinet med unika analyser, intervjuer och reportage.
Enligt gruvbolaget är det ett förrådstält som har drabbats av branden. Minst tre fordon ska ha skadats.
Branden, som bröt ut på lördagskvällen, ska ha varit begränsad till ovanjordsområdet och inte påverkat själva guldgruvan.

– Vi håller för närvarande på att undersöka hur stora skadorna är, säger bolagets vd Fredrik Bergsten till P4 Västerbotten på söndagen.
Oklart hur länge stoppet varar
I lördagens pressmeddelande gör bolaget den preliminära bedömningen att branden sannolikt kommer att påverka produktionen vid Fäbodtjärnsgruvan.
Bolaget räknar med att kunna återuppta delar av verksamheten om ”någon dag”, enligt Bergsten.
– Men det är ännu oklart hur länge stoppet i själva malmproduktionen blir, säger han.
Bolaget uppger att inga personskador har rapporterats. Enligt P4 Västerbotten har dock två personer förts till sjukhus för kontroll, eftersom de kan ha andats in giftig rök.
Polisen har inlett en förundersökning om mordbrand med hänvisning till ”den förstörda egendomens stora värde”, skriver TT.
Orsaken till branden är ännu oklar.
Botnia Gold har ett börsvärde på omkring 420 miljoner kronor och är noterat på First North. Under 2025 bröt Botnia Gold 224,5 kilo guld och 222 kilo silver.
Följ taggar
