Britternas drag – samlar 35 länder för att öppna Hormuzsundet

Storbritannien kommer under veckan stå värd för samtal mellan 35 länder i syfte att verka för en återöppning av Hormuzsundet, säger premiärminister Keir Starmer i en presskonferens. Samtalen ses som en reaktion på USA:s president Donald Trumps hot om att avveckla Irankriget utan att en återöppning av vattenvägen säkrats.

Person står på en stenig bränning med fartyg synliga på havet i bakgrunden
35 länder överväger samverka för att nå en lösning på krisen för frakt genom den viktiga passagen i Hormuzsundet, som är en pulsåder ut ur Persiska viken för världens olja och naturgas. Foto: TT Nyhetsbyrån
Testa EFN Finansmagasinet för 29 kr per månad i tre månader – veckomagasin med unika analyser, intervjuer och reportage.

Mötet mellan de 35 länderna kommer fokusera på att göra sundet tillgängligt och säkert efter att striderna har upphört och de deltagande staterna kommer företrädas av respektive utrikesminister, sade Keir Starmer på onsdagen. Storbritanniens utrikesminister, Yvette Cooper, kommer att stå värd för samtalen om en marin lösning för sundet, som utgör farled ut från Persiska viken, där 20 procent av den globala olje- och gasfrakten passerar.

Det rör sig om att sondera efter diplomatiska och politiska åtgärder som skulle kunna vidtas för att återställa navigationsfrihet och garantera säkerhet för fartyg som sitter fast samt om att säkra att flödet av livsviktiga råvaror kan återupptas, uppger premiärminister Keir Starmer.

De länder som deltar är främst europeiska, men också flera gulfstater, enligt Financial Times källor. Redan innan mötet har dessa deltagit i privata diskussioner om vilka marina resurser de skulle vara villiga att bidra med till en möjlig koalition.

Även om huvudfokus är diplomatiska och politiska så diskuteras också militära eskorter, minröjningsinsatser och andra försvarsåtgärder mot möjliga iranska angrepp, menar källorna, men det ska inte röra sig om en Natoinsats då den också inkluderar länder utanför alliansen.

Ökat varsel efter Trumps hot

Inofficiella samtal har förts sedan innan Donald Trump vädrade planer om att avsluta kriget och hotade lämpa över ansvaret för ett fortsatt lamslaget Hormuzsund på europeiska länder och "regionala allierade" gulfstater. Dessa uttalanden ska ha fått de 35 koalitionsländerna att skynda på samtalen, skriver Financial Times.

Europeiska länder avvisade initialt Trumps krav om att skicka sina flottor till sundet av rädsla för att dras in i konflikten, när sådana krav kom från Vita huset i början av mars. Diplomatkällor har uppgett för media att Europas regeringar sett på problemet som ett Trump skapat åt sig själv – och också måste lösa för egen maskin.

Den energichock som nu pågått i en månad har dock eskalerat till en oro för ett långvarigare stopp för olje- och gastransporter, vilket parallellt med Trumps återkommande fördömanden av Natoallierade som inte velat stödja honom tvingat fram ett omtag.

Keir Starmer påpekade under presskonferensen att en internationell operation för att hålla sundet öppet kan bli mycket komplicerad.

”Jag tror inte att man nödvändigtvis kan utgå från att en nedtrappning av konflikten automatiskt samtidigt skulle innebära en säker återöppning av Hormuzsundet. Jag måste vara uppriktig om detta: det kommer inte att bli lätt.”

Följ taggar

Hämta EFN:s app för iOS och Android - gratis: nyheter, analyser, börs, video, podd
Nästa Artikel