Chefsekonom: Inga skäl att korrigera marknadens förväntningar kring ECB

"Jag tror inte att marknaden behöver någon form av extra guidning från oss", sade han.
Han sade att ECB sannolikt kommer att revidera sina inflations- och tillväxtprognoser nästa månad för att återspegla de mörkare utsikterna till följd av konflikten i Mellanöstern.
”Det finns flera faktorer kopplade till kriget med Iran som visar att de makroekonomiska utsikterna har försämrats”, sade han.
Han sade att oljepriserna väntas förbli förhöjda under en längre tid jämfört med ECB:s antaganden i mars. Även om ökade leveranser av naturgas från USA kan bidra till att dämpa energimarknaden, anser han sammantaget att det har funnits ett uppåttryck på inflationen.
”Vi kommer sannolikt att göra ytterligare en upprevidering av inflationsprognosen i juni”, sade Lane.
Även Isabel Schnabel, ledamot i ECB:s direktion har i en intervju för Reuters indikerat en beredskap att höja räntan i juni.
ECB har sitt nästa möte den 11 juni, då även med nya prognoser.

