Därför faller världens börser: ”Inne i en sårbar period”

Det blev en tung torsdag på Wall Street med stora nedgångar och techbolag som rasade.
SEB:s seniorekonom Robert Bergqvist säger att vi är inne i en sårbar period.
– Vi ligger på höga nivåer och många investerare är på tårna. Det är den miljön vi befinner oss i, säger han.

Maria Landeborn, senior strateg på Danske Bank och SEB:s Robert Bergqvist om gårdagens stora fall på börsen. Foto: TT / Shutterstock
Testa EFN Finansmagasinet för 29 kr per månad i tre månader – veckomagasin med unika analyser, intervjuer och reportage.

New York-börsen pressades hårt av technedgångar under torsdagskvällen.

Dow Jones och S&P 500 föll båda 1,7 procent medan tekniktunga Nasdaq hamnade ned 2,3 procent vid stängning. Tech i allmänhet och AI i synnerhet fortsatte ta mest stryk, även om nedgångarna var breda. Torsdagen blev även den värsta dagen på Wall Street på över en månad.

De asiatiska börserna hamnade under samma press när fredagen inleddes. Även där pressades techsektorn hårt.

SEB:s seniorekonom Robert Bergqvist är inte förvånad över att vi ser en korrektion på börserna.

– Vi är inne i en ganska sårbar period, säger han.

”Diskussion om AI-bubbla”

En av förklaringarna till det stora tappet är att förväntningarna på en ny räntesänkning från Fed avtog, säger Robert Bergqvist.

Sannolikheten för att centralbanken sänker styrräntan vid mötet den 10 december bedöms nu till runt 50 procent. Och trots att den federala nedstängningen fick ett slut under torsdagen saknas fortfarande viktiga jobb- och inflationssiffror för Fed.

– Sen ligger diskussionen om en AI-bubbla kvar. Det får vi inte ur marknaden i en handvändning, och den osäkerheten kommer kvarstå. Då tror jag marknaden söker efter andra saker som man kan fästa vikt vid, och kan ge stöd till börsen. Det är därför viktigt vad den amerikanska centralbanken ska göra med sin penningpolitik.

– När du får då bakslag och har bubbelklockorna ringandes i bakgrunden. Då är det klart att du får den här typen av korrektion av marknaden. Det är den världen vi har gått in i, att du kan få ganska stora slag på börserna.

Stretchade värderingar

Att nedgångarna på Wall Street och i Asien till stora delar är koncentrerade till tech och AI ser inte Maria Landeborn, senior strateg på Danske Bank, som något konstigt.

– Vi har haft en extremt stark uppgång i den här typen av aktier det senaste halvåret och värderingarna är stretchade. Jag tror därför det kan vara bra med en paus efter en så stor uppgång. Framförallt om man är rädd för att AI skulle vara en bubbla.

Robert Bergqvist är inne på samma spår. Han tror också vi kan få räkna med fler bakslag framöver på börsen.

– Jag välkomnar lagom korrektioner. Det stresstestar vår syn på ekonomin på börsen. Sen vill man inte ha för stora rörelser. Men lagom korrektioner, så som vi ser nu är bra. Det tvingar investerare och ekonomer att tänka till och säkerställer att vi inte sitter fast i flockbeteendet för börsen.

Stockholmsbörsen inledde fredagen med tydliga nedgångar i spåren av de globala fallen. Vid 09.15-tiden var breda OMXSPI ned 0,9 procent och storbolagslistan OMXS30 ned 1 procent.

Hämta EFN:s app för iOS och Android - gratis: nyheter, analyser, börs, video, podd

Nytt nummer ute varje vecka

Testa EFN Finansmagasinet för 29 kr per månad i tre månader!

Ett helt magasin varje vecka fullspäckat med unika aktiecase, intervjuer med näringslivets mest spännande människor, reportage från platser som styr marknaden, livsstil och vetenskap.

Skaffa din prenumeration idag!

Nästa Artikel
;